• Wyróżnienie w historycznym konkursie wojewódzkim

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyróżnienie w historycznym konkursie wojewódzkim.

            Uczennice klasy szóstej Nikola Lubowiedzka i Roksana Bar uzyskały wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Moja miejscowość na przestrzeni 100 lat, w tym 15 lat w Unii Europejskiej”.  Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży przeszłością małej ojczyzny, kształtowanie postaw patriotycznych a także pokazanie proeuropejskiego wizerunku Nidzicy. Dziewczęta przygotowały opracowanie wraz z dokumentacją fotograficzną na temat historii Naszego miasta i inwestycji ostatnich 15 lat, gdy Polska należy do Unii Europejskiej. Zebrały też artykuły prasowe i przeprowadziły wywiad z Panem Burmistrzem. 

            Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali dnia 29 listopada 2019 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

                                                                                      Adam Gorzka i Piotr Kościjańczuk.

          • Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami.

            2 grudnia w godzinach popołudniowych rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w świątecznych warsztatach plastycznych. Na stołach pojawiły się pachnące gałązki sosny i świerku oraz inne materiały plastyczne, z których wyczarowane zostały piękne bombki, choinki i stroiki.

            DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA UDZIAŁ W WARSZTATACH !!!

            Ewa Rzepczyńska

          • Szachy w nidzickiej „Dwójce”

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szachy w nidzickiej „Dwójce”.

            Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha w latach 70-tych VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. W Europie Zachodniej gra  pojawiła się około IX wieku. Od tego czasu następowały zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy.

            Przyczyną prób popularyzacji szachów wśród młodzieży szkolnej są edukacyjne i wychowawcze walory tej gry. W 2012 roku Parlament Europejski poparł program "Szachy w szkole", który rekomenduje unijnym krajom wprowadzenie szachów do programów oświaty. Polski Związek Szachów od początku popierał tą inicjatywę na terenie naszego kraju. Reforma oświaty z 2017 roku zakłada naukę w szkołach podstaw gry w szachy.

            W Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy te założenia realizowane są poprzez utworzenie szachowego koła zainteresowań. Udało się je stworzyć  dzięki staraniom Dyrekcji szkoły, proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego  oraz  zaangażowaniu rodziców.  Organizujemy zawody szkolne oraz coroczne Grand Prix o randze międzynarodowej. Szkoła patronuje też niektórym wyjazdom uczniów na zawody do innych miast.

            Trenerem jest Pan Piotr Kraśniewski, wieloletni pasjonat gry w szachy, instruktor i sędzia, prezes UKS Uzdowo. Posiada olbrzymią wiedzę na temat szachów, którą przekazuje dzieciom i młodzieży podczas zajęć

            Koło Szachowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy  istnieje od 1 września 2016 roku. Obecnie w zajęciach bierze udział 16 uczniów. Dwóch absolwentów naszej szkoły posiada już kategorię instruktora. Uczestnicy poznają zasady gry, ćwiczą ruchy poszczególnych figur, uczą się strategii i przewidywania ruchów przeciwnika. Uczniowie poznają tajniki bicia w przelocie, roszady czy strategii prowadzących do sytuacji szach, szach-mat i pat. Celem zajęć jest: popularyzacja "królewskiej" gry przygotowanie do zawodów i przede wszystkim rozwiązywanie zadań szachowych oraz  gra w miłej atmosferze.   Ten dobry klimat dla rozwijania pasji gry w szachy owocuje w tym roku szkolnym dużymi sukcesami naszych uczniów.  Należy wspomnieć o znakomitych wynikach w  IV Turnieju Szachowym dla Dzieci i Młodzieży z Okazji Święta Niepodległości o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie  dnia 26 października 2019 r. W klasyfikacji dziewcząt klas I-IV Anna Wasiłowska  uczennica klasy III zajęła pierwsze miejsce. Świetne szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji klas I-IV zajął Szymon Sarbiewski uczeń klasy II, a czternaste Łukasz Wasiłowski uczeń klasy II.  Nasi szachiści startują też w Wojewódzkiej Szkolnej Lidze Szachowej w Uzdowie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, gdzie zajmują czołowe  miejsca w II lidze i dzielnie walczą w I lidze. Szkoła Podstawowa nr 2 zajmuje też II miejsce drużynowo. Inne osiągnięcia naszych najlepszych szachistów,  którzy grają w szachy od roku :

            Anna Wasiłowska  kl III-    VIII Otwarte Mistrzostwa Olsztyna  Edukacji Wczesnoszkolnej – kategoria dziewcząt- 3 miejsce 

            Oliwia Sarbiewska kl V -  XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy- Szachowe Nadzieje w Ostródzie - juniorki do lat 12. - 6 miejsce 

            Szymon Sarbiewski kl II - XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy- Szachowe Nadzieje w Ostródzie – chłopcy do lat 8.  – 14 miejsce 

            Wspaniale by było gdyby dzieci zasiadały w domach z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy znajomymi  do partii szachów. A może ktoś jeszcze ulegnie tej pasji?

            Opracowali: Adam Gorzka i Piotr Kościjańczuk

          • Pasowanie na Przedszkolaka

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowania na Przedszkolaka.

            Dzisiejszy dzień – 29.11.2019 r. był szczególnym dniem dla dzieci z grupy trzylatków z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy.  W grupie „Misie” odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. To uroczystość szczególna, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, pełna emocji i wzruszeń.  Pani dyrektor Dorota Dorozińska mianowała dzieci na przedszkolaków po złożeniu przez nich przysięgi.

            Od dzisiaj dzieci trzyletnie są już pełnoprawnymi przedszkolakami. Tańczyły, śpiewały, recytowały wierszyki. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, prezenty dla swoich dzieci,  a także  włączyli się w ozdobienie sali . Jestem za to ogromnie wdzięczna i bardzo dumna z maluchów, które mimo lekkiej tremy bardzo efektownie się zaprezentowały.

            Joanna Pomichowska

          • Rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego „Kochamy nasze zwierzaki”

          • W listopadzie 2019 r. uczniowie oraz przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 2 wzięli udział w konkursie plastycznym „Kochamy nasze zwierzaki”. Celem konkursu było: rozwijanie wrażliwości na świat zwierząt, promowanie i rozpowszechnianie wśród dzieci miłości do zwierząt, odpowiedzialności za zwierzęta i troski o ich los.

            Kryteria oceny: estetyka, pomysł, sposób wykonania, wkład pracy uczestnika. W konkursie udział wzięło 25 uczniów.

            Powołana komisja wybrała najciekawsze prace, które spełniały założone kryteria. Nagrodzeni uczniowie z Oddziału Przedszkolnego to:

            I miejsce zajęła Sandra Gniadek

            II miejsce zajęła Nadia Szczepkowska

            III miejsce zajęła Maria Zach

            Wyróżnieni uczniowie to:

            Stanisław Siedlikowski

            Blanka Kusik

            Maria Wasilewska

            Nagrodzeni uczniowie z klas I – III to:

            I miejsce zajęła Zuzanna Zalewska

            II miejsce zajęła Alicja Kozicka

            III miejsce zajął Igor Chojnacki

            Wyróżnieni uczniowie to:

            Łukasz Wasiłowski

            Alan Rudziński

            Magdalena Łukasik

            Laura Górniak

            Joanna Jakoniuk

            Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom i zapraszamy do angażowania się w kolejnye konkursy organizowane przez świetlicę.

          • Order Miłośnika Sportu

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Order Miłośnika Sportu.

            Uczniowie klasy IIIa w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"wykonali z jednorazowych, papierowych talerzyków Ordery Miłośnika Sportu. Wykazali się dużą aktywnością twórczą. Zwycięzca został wybrany przez uczniów w drodze głosowania. Został nim Filip Kryszczyński, to jego order okazał się formą nagrody, o której marzy każde dziecko. Gratulujemy!!!

            A. Łukaszewska, N. Dreger

          • Zagadki owocowo - warzywne w kl. 3 a

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zagadki owocowo - warzywne w kl 3 a.

            W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" uczniowie klasy IIIa przystąpili do konkursy "Zagadki owocowo-warzywne". Zadaniem uczestników było ułożenie krótkich rymowanych zagadek o warzywach i owocach . Wpłynęły bardzo ciekawe i pięknie wykonane prace. Wśród zagadek owocowych zwyciężyła Zuzanna Kuczyńska , a warzywnych Maja Galicka.

            Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Wszystkie prace zostały złożone w Klasową Księgę Zagadek Owocowo-Warzywnych.

            A.Łukaszewska, N.Dreger

          • Święto Niepodległości w Świetlicy

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości w Świetlicy.

            W tygodniu poprzedzającym obchody uroczystości 11 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się rozmowy na temat Święta Niepodległości. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka, będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę w zwycięstwo. Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, włączając się w szkolne obchody tego święta a także rozwijając poczucie przynależności narodowej, postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

            Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonali godła Polski, biało – czerwone kotyliony, którymi przyozdobiły swoje stroje w czasie uroczystości szkolnych. Uczniowie wysłuchali również historii Józefa Piłsudskiego i zapoznali się z wystawą poświęconą generałowi i wydarzeniom 11 listopada. Zwieńczeniem tych wszystkich działań było stworzenie kącika patriotycznego, do którego wykorzystano prace wykonane właśnie przez dzieci.