• Kotyliony, godła, portrety postaci historycznych, czyli ...

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kotyliony, godła, portrety postaci historycznych, czyli ....

      Święto Konstytucji 3 Maja

      W celu uczczenia 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas ósmych zrealizowali projekt edukacyjny poświęcony rządom Stanisława Augusta Poniatowskiego, okolicznościom uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz patriotyzmowi i kształceniu poczucia tożsamości narodowej. Podczas zajęć poznawali historię symboli narodowych, dyskutowali o współczesnym patriotyzmie, formułowali zasady zachowań i postaw patriotycznych. Zachęceni do wykonania prac plastycznych – portretu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, kokard narodowych i godła – rozwijali swoją kreatywność i twórczą aktywność plastyczną.

      Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt zaprezentować prace naszej młodzieży.

      Joanna Marcjanik i Piotr Kościjańczuk.

     • Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!

     • W związku z zaistniałą sytuacją nie mamy możliwości bezpośredniego spotkania i przedstawienia oferty edukacyjnej na kolejny etap szkolny. Korzystając z uprzejmości Dyrekcji waszej obecnej szkoły przekazujemy podstawowe informacje w formie plakatu rekrutacyjnego. Znajdziecie tam m. in  rodzaje klas do wyboru, proponowane języki obce czy kilka najważniejszych elementów  charakteryzujących Zespół Szkół Ogólnokształcących a ściślej mówiąc Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego.

      Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową (www.zsonidzica.edupage.org) oraz konto na facebooku.  Znajdziecie  tam również podanie do szkoły, które następnie  można  złożyć osobiście w sekretariacie szkoły lub wysłać na adres lo_nidzica@poczta.onet.pl.  Terminy rekrutacji ze względu na nowy czas egzaminu  kończącego szkołę podstawową zapewne niebawem zostaną znowelizowane i podane do wiadomości przez Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty.  Jestem przekonany, iż wspólnie przetrwamy ten trudny czas i spotkamy się 1 września w tradycyjnej formule rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

      z wyrazami szacunku

      Bogdan Malinowski

      dyrektor ZSO w Nidzicy

    • Świetlica szkoły serdecznie zaprasza uczniów do ...
     • Świetlica szkoły serdecznie zaprasza uczniów do ...

     • włączenia się w akcję z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja).

      Jak się przyłączyć?

      Udekoruj swój dom/blok na biało-czerwono.
      Zrób zdjęcie (możesz zapozować z dekoracją w tle!)
      Prześlij zdjęcie na stronę naszej szkoły (przesyłając zdjęcie, wyrażasz zgodę na jego wykorzystywanie w celach promocyjnych).

     • Święta majowe

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święta majowe.

      1 maja to święto państwowe ustawowo wolne od pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy. Znaczenie Święta Pracy w Polsce nieco zmieniła najnowsza historia, kiedy świętowanie było obowiązkiem.

      2 maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

      3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania zmurszałego ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności.  Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w roku 1793 dokonała drugiego rozbioru Polski. Ustawa ta miała jednak ogromne znaczenie. Wywołała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki. Coroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wiążą się nierozerwalnie z podobnymi jak przed laty dążeniami do odbudowy i umocnieniu ojczyzny, uporządkowaniu w niej wszelkich spraw na demokratycznych zasadach ku dobru ogólnemu, z pragnieniem dołączenia do wolnych, żyjących w bezpieczeństwie i dostatku narodów Europy.

      Opracował Adam Gorzka

    • 2 maja - Dzień flagi
     • 2 maja - Dzień flagi

     • Drodzy uczniowie świetlica z okazji nadchodzącego ,,Dnia flagi” przygotowała dla Was kilka informacji, piosenkę oraz kreatywne inspiracje plastyczne. Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

      Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

       „Powiewa flaga”
      (Czesław Janczarski)

      Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
      A na tej fladze biel jest i czerwień.
      Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
      Piękne są nasze barwy ojczyste.

      Dzień Flagi obchodzimy 2 maja. Jest to polskie święto. Flaga Polski jest jednym z symboli naszego kraju.

      ​​​​​​​Czy wiecie może dlaczego Polska flaga jest biało czerwona?

      Obejrzyjcie poniższy film a będziecie na pewno wiedzieć.

      A może posłuchamy piosenki o fladze?

      Drodzy uczniowie przygotowaliśmy Wam również kilka kreatywnych pomysłów na flagę Polski.

      POCHWAL SIĘ SWOJĄ FLAGĄ, ZRÓB ZDJĘCIE I PRZEŚLIJ NA MAIL swietlicaszkolna.spnr2@onet.eu

      ​​​​​​​Dla relaksu może pobaw się w kodowanie flagi.

      Źródło:

      https://dzieciakiwdomu.pl/2013/11/flaga-czesc-3.html

      http://www.kreatywniewdomu.pl/2017/11/flaga-symbol-narodowy.html

      https://www.google.pl/search?q=kreatywne+flagi+polski&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj56s-4hYHpAhVj1qYKHZVvCBUQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=dSpUC8UcVJixpM

      http://www.nauczycielwieczorowapora.pl/2017/11/11-listopada-zakodowany.html

       

                                                                                                                  Nauczyciele świetlicy szkolnej

     • Świetlicowe rady na odpady

     • Recykling - wszystko co musisz wiedzieć!

      Ochrona otaczającego nas świata jest obowiązkiem każdego człowieka. Istnieje wiele form ochrony środowiska - na przykład przedsiębiorstwa starają się ograniczyć nadmierne korzystanie ze złóż czy emisję spalin. Najpowszechniejszą formą dbania o środowisko stosowaną przez osoby prywatne jest segregacja śmieci. Posegregowane śmieci przetwarzane są w procesie recyklingu i ponownie wykorzystywane. Sprawdź, co to jest recykling!

      Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Jest to jedna z form ochrony środowiska, której celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Jej podstawową zasadą jest maksymalne wykorzystanie dostępnych odpadów przy jak najmniejszym nakładzie energetycznym i surowcowym.

      Źródło:https://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu

      Co podlega recyklingowi?

      Recyklingowi podlegają odpady posegregowane takie jak szkło, plastik, metal, papier

      Etapy recyklingu

      W recyklingu wyróżnia się pięć podstawowych etapów:

      • segregacja - polega na segregacji odpadów ze względu na ich rodzaj. Najlepszym i najtańszym sposobem segregacji jest segregacja śmieci na etapie najbliższym ich powstawaniu, czyli w gospodarstwach domowych czy firmach. Takie odpady są mniej zanieczyszczone niż gdyby segregacja odbywała się po zmieszaniu różnych ich rodzajów,
      • rozdrabnianie - posegregowane odpady z reguły nie nadają się do obróbki w podstawowej formie, konieczne jest ich rozdrobnienie, które odbywa się w odpowiednich młynach. Proces ten znacznie ułatwia transport odpadów,
      • mycie - odpady szklane i plastikowe są z reguły zanieczyszczone, dlatego konieczne jest ich umycie w specjalnych wannach zawierających środki czyszczące, a następnie osuszenie,
      • wytłaczanie - na tym etapie wytwarzany jest produkt końcowy,  
      • pozostałe - linia recyklingu powinna również zawierać elementy spełniające funkcje magazynowe oraz zabezpieczające takie jak transportery czy silosy. Możliwe jest również występowanie urządzeń pomocniczych.

      Rodzaje recyklingu

      Ze względu na zastosowanie można wyróżnić trzy rodzaje recyklingu:

      • ponowne zastosowanie - ponowne wykorzystanie odpadu w tym samym celu po niewielkiej obróbce np. butelki zwrotne,
      • dalsze zastosowanie - po obróbce fizycznej, chemicznej lub biologicznej odpad znajduje nowe zastosowania np. granulacja opon,
      • ponowne użytkowanie - odzyskiwanie odpadów w celu ich ponownego wprowadzenia do produkcji np. wraki samochodów.

      Ze względu na specyfikę obróbki wyróżnić możemy kilka rodzajów recyklingu:

      • chemiczny - odpady przetwarzane są na materiały o innych właściwościach fizyczno-chemicznych,
      • surowcowy - odpady przerabiane są do postaci surowcowej, z której zostały wytworzone,
      • materiałowy - odzyskiwanie z odpadów tworzyw, które mogą zostać ponownie przetworzone,
      • termiczny - spalanie odpadów w celu pozyskania energii,
      • organiczny - obróbka tlenowa lub beztlenowa w kontrolowanych warunkach przy użyciu mikroorganizmów. Efektem tych działań może być metan lub materia organiczna.

      Źródło:  https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-co-to-jest-recykling , https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/recykling-symbol-na-szarym-tle_4298852.htm                                

                  Zachęcamy Was drogie świetliczaki do obejrzenia filmików o tym, co może powstać z plastikowych rzeczy, jak ważne  dla otaczającego nas środowiska jest dbanie o nie i jak może to wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. ZAPRASZAMY!

      https://www.youtube.com/watch?v=M5IlylOngLE

      https://www.youtube.com/watch?v=STytadQYItE

     • Świetlicowa gazetka z okazji Dnia Ziemi

     • W 2020 roku Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi przypada na 22 kwietnia (środa).

      Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

      Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.

      Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku z inicjatywy Boliwii. Rezolucja ONZ uznała, że Ziemia i jej naturalne środowisko jest domem dla ludzi i wszystkich gatunków przyrody. Podstawowym dążeniem obchodów święta jest promowanie harmonii między ludźmi a Ziemią. Określenie „Matka Ziemia” odnosi się do wspólnego życia człowieka i innych żywych stworzeń na naszej planecie. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi jest przybliżanie społeczeństwu problematyki związanej z działalnością człowieka a ingerencją w naturalne środowisko.

      Pierwsze oficjalne obchody odbyły się 22 kwietnia 2010 roku. Organizacje święta wspomaga Program Narodów Zjednoczonych, który dąży do poprawy jakości życia lokalnych rolników poprzez propagowanie zasad zrównoważonego rolnictwa. W tym dniu do wspólnych obchodów przyłączają się międzynarodowe, regionalne i pozarządowe organizacje, a także społeczeństwa obywatelskie państw członkowskich.

      A w jaki sposób można obchodzić ten dzień?

      Z przeprowadzonych „Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska dla Ministerstwa Środowiska wynika, że większość osób uważa, że głównie indywidualne jednostki są odpowiedzialne za dobrostan przyrody. Wystarczy, aby każdy w miarę możliwości zmienił swoje codziennie przyzwyczajenia i zwrócił szczególną uwagę na potrzeby środowiska naturalnego. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i energii, zwiększona aktywność ruchowa, czy używanie torebek wielorazowego użytku przyczyniają się do indywidualnego dbania o naszą „Matkę Ziemię”. Życie w eko-stylu jest nie tylko modne na całym świecie, ale przede wszystkim bardzo pożyteczne. Wpajanie odpowiednich nawyków i zmienianie starych przyzwyczajeń prowadzi do ochrony przyrody dla przyszłych pokoleń. Człowiek wraz z całą fauną i florą tworzą całość ekosystemu, a bez naszej „Matki Ziemi” nie moglibyśmy istnieć.

      Zachęcamy do obejrzenia filmiku i stworzenia swojego własnego eko – ludzika w ramach przerwy od zajęć szkolnych. Swoimi eko – ludzikami możecie pochwalić się wysyłając zdjęcie na adres mailowy   swietlicaszkolna.spnr2@onet.eu

      A może po wykonaniu Eko-ludzika macie ochotę na przygotowanie razem z rodzicami ,,Ziemskich ciasteczek aby świętować Dzień Ziemi. Poniżej przedstawiamy dla Was przepis na ciasteczka. Miłej kulinarnej zabawy.
      Składniki:
      3/4 kostki miękkiego solonego masła
      2/3 szklanki cukru
      1 jajko
      2 szklanki mąki
      niebieski i zielony barwnik spożywczy
      forma koła
      łyżka aromatu migdałowego

      Przygotowanie:
      Piekarnik rozgrzej do ok. 160 stopni i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Ubij masło z cukrem na puch. Zmiksuj aromat migdałowy z jajkiem. Dodaj mąkę i podziel ciasto na dwie części, przełóż do dwóch misek. Do jednej porcji dodaj barwnik niebieski, do drugiej zielony. Uformuj dwie kule, a niebieskie ciasto rozwałkuj na około 1,5 cm grubości. Kawałki zielonego ciasta delikatnie wciskaj w ciasto niebieskie, rozwałkuj na około 0,5 cm grubości. Wytnij kółka i piecz przez 8-10 minut.

      Źródło: https://www.dzieckiembadz.pl/2017/04/zabawy-na-dzien-ziemi-earth-day.html

     • Otrzymaliśmy mobilną pracownię multimedialną!

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła otrzymała mobilną pracownię multimedialną. Jest to nagroda jaką przyznała nam Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski. Dzięki takiej pracowni składającej się ze specjalnej mobilnej szafy oraz 16 laptopów w naszej szkole będą mogły się odbywać cyfrowe lekcje, a uczniowie będą mogli korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.

      Przypomnę, że udział w konkursie wzięły szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na nasz konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Tutaj gratulacje należą się Małgosi Kamińskiej, której grafika komputerowa zdobyła przychylność i uznanie Komisji Konkursowej. 

      Piotr Kościjańczuk, szkolny koordynator konkursu

     • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

     • Polecam strony internetowe z doradztwa zawodowego, które stanowią ciekawe źródła informacji o zawodach, ścieżkach edukacyjno-zawodowych, rynku pracy. Niektóre z nich stanowią także narzędzie diagnostyczne do poznania samego siebie.

      mapakarier.org

      zainteresowaniazawodowe.pl

      doradztwo.ore.edu.pl

      perspektywy.pl

      barometrzawodow.pl - jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

      e-zamek.pl – narzędzie do badania predyspozycji zawodowych dla młodzieży

      Jolanta Wiśniewska