• Andrzejki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki.

      Dzisiaj, tj. 29 listopada Samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował zabawę andrzejkową. Wśród atrakcji przygotowanych na tę okoliczność znalazły się andrzejkowe wróżby - wróżenie z lanego przez klucz wosku i przebijanie serc szpilką w celu trafienia w imię wywróżonej sympatii. Nie obyło się oczywiście bez tańców. Tutaj niezawodne były nasze cheerleaderki.

      Zarówno grupa starsza, jak i młodsza rozkręciły publikę, która włączając się do wspólnych zajęć warsztatowych wykonywała z tancerkami różnorodne elementy taneczne. Mamy nadzieję, że powtórzymy tę wspaniałą atmosferę podczas zabawy choinkowej w połowie stycznia 2020 r.

      Rada SU i opiekun

     • Nasi sztangiści trenują w Cetniewie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasi sztangiści trenują w Cetniewie.

      Od kilku dni w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS Cetniewo trwa zgrupowanie kadry Polski juniorów przed wyjazdem na mistrzostwa Europy, które w grudniu odbędą się w Izraelu. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród powołania do narodowej drużyny otrzymali nasi trzej uczniowie. Na zdjęciu pierwszym, od lewej: Michał Jaworski, Hubert Pietrzak i Bartosz Burski.

      Druga fantastyczna wiadomość jest taka, że wicedyrektor naszej szkoły, pan Marek Nachtygal przygotowuje chłopaków jako trener kady narodowej. Jak widać nastroje wśród naszych chłopaków bojowe. Ćwiczą i trenują, aby jak najlepiej wypaść w dalekim Izraelu. Trzymamy kciuki!

     • Międzynarodowy konkurs Tęczowy Kalendarz

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzynarodowy konkurs Tęczowy Kalendarz.

      Na tegoroczny XVII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” wpłynęło  2508 prac z 273 placówek z Polski, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Hong Kongu i Indonezji. 5 listopada 2019 roku  w Tychach jury przyznało 13 nagród specjalnych, 11 nagród dyrektora, 1 nagrodę wicedyrektora i 134 wyróżnień.

      Uczniowie naszej kochanej dwójki wzięli udział w tym konkursie. Niestety tylko jednej naszej uczennicy udało się uzyskać wyróżnienie. Jest to Emilia Mariańska, uczennica klasy 4A. Bardzo zdolna, z piękną wyobraźnią dziewczynka, która pewnie zaskoczy nas jeszcze nie raz. Jako nauczyciel plastyki jestem z niej bardzo dumna i czekam na dalsze jej sukcesy. Inni uczniowie, którzy wzięli udział w tym konkursie to: Aleksandra Dreger, Filip Burski, Olaf Borowski, Oliwia Sarbiewska. Oto ich dzieła. Wszystkie są piękne i ciekawe. Dziękuję i zapraszam do udziału w innych konkursach. Gratulacje dla wszystkich!

      Iwona Bober

     • Poznajemy zawód sprzedawcy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poznajemy zawód sprzedawcy.

      W czwartkowe przedpołudnie uczniowie klasy I c z SP Nr 2  wybrali  się do sklepu spożywczego, której celem  było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu.  Uczniowie mieli okazję obserwować pracę ekspedientki oraz  poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki.

      Wizyta w sklepie była zarówno doskonałą lekcją pod względem właściwego zachowania się w miejscu użyteczności publicznej, jak również ogromną frajdą dokonania w nim samodzielnego zakupu. Serdecznie dziękujemy pani kierownik i  paniom ekspedientkom, które przyjęły nas z dużą sympatią i serdecznością.

      Uczniowie kl I c 

       Wychowawca: Dorota Kosińska

     • Cenna lekcja w Izbie Edukacji Leśnej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Cenna lekcja w Izbie Edukacji Leśnej.

      Choć za oknem pogoda nie należała do zbyt przyjemnych uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziły Nadleśnictwo w Jedwabnie. Mali miłośnicy przyrody korzystali z dobrodziejstw Izby Edukacji Leśnej, gdzie pod czujnym okiem specjalistki Pani Joanny Trędowskiej,  poprzez zabawę odkrywali tajemnice leśnych odstępów. Najmłodsi miłośnicy przyrody nie tylko po to odwiedzili nadleśnictwo, ale chcieli również dokarmić leśnych mieszkańców.

      Dlatego  zaopatrzyli się  w kasztany, które uzbierała cała społeczność szkolna i przedszkolna w czasie spacerów ze swoimi rodzicami. Każdy z uczniów  wziął po garści nasion i wybrał się na spacer po lesie. Mogli dzięki temu podziwiać las pełen barw, a także spróbować odnaleźć jakiegoś tutejszego mieszkańca. I gdy dotarli do swojego celu, czyli pod paśnik każdy wyciągnął przepyszne kasztany i położył ten smakołyk , aby zwierzęta mogły zajadać się tym poczęstunkiem. Serdeczne podziękowania za cenną lekcję  przyrody i mile spędzony czas kierujemy do Pani Joanny oraz Pana Jacka Świgonia.

      Dorota Kosińska, Sylwia Bublijewska

     • Ludzie różnych profesji, czyli Tydzień kariery w naszej świetlicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ludzie różnych profesji.

      Wstępne preferencje zawodowe utrwalone u dzieci mogą wpływać na rozwój zainteresowań i wybór dalszej drogi zawodowej. Ważne zatem wydaje się stworzenie możliwości do gromadzenia i porządkowania przez nie informacji na temat specyfiki wykonywania różnych zawodów.

      W  październiku świetlica szkolna zorganizowała  z dziećmi rozmowy na temat różnych zawodów. Omawiane były poszczególne profesje w tym m.in. nauczyciel, listonosz, strażak, policjant, kucharz, fryzjer i inne. Świetliczaki wysłuchały charakterystyk zawodów, malowały farbami kolorowanki oraz utrwaliły nazwy i charakter danego zawodu. Grały w domino oraz memory.

      Podsumowaniem działań było święto Poczty Polskiej podczas którego świetliczaki zapoznały się z pracownikami poczty, historią Poczty Polskiej, drogą listu oraz sposobem adresowania. Miały okazję obejrzeć kolekcję starych znaczków i zaprojektować swój znaczek pocztowy. Punktem kulminacyjnym był quiz poruszający omawianą tematykę. Drużyna, która zdobyła największą liczbę punktów otrzymała  drobne upominki.

     • Z wizytą w starożytnym Rzymie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z wizytą w starożytnym Rzymie.

      W piątek, 22 listopada, uczniowie klasy 5b mieli okazję przenieść się w odległe czasy i poznać historię z bliska. A wszystko za sprawą niecodziennej lekcji historii, którą poprowadziła Joanna Marcjanik, nauczyciel historii. Podczas lekcji w przystępny i zabawny sposób przybliżono uczniom kulturę i obyczaje panujące w starożytnym Rzymie.

      W trakcie wspólnej zabawy uczniowie poznali legendarne dzieje miasta, a także funkcjonowanie społeczeństwa rzymskiego w czasach republiki i w okresie wielkich podbojów. Uczniowie improwizując mieli okazję przebrać się za ludzi rodem ze starożytnego Rzymu. Przy ich aktywnym udziale w humorystyczny sposób przedstawiono stroje i zwyczaje patrycjuszy i plebejuszy rzymskich. Lekcja przeprowadzona metodą dramy nie tylko przyczyniła się do poszerzenia wiedzy, ale także stworzyła okazję do zabawy. Tego typu lekcje stanowią dla uczniów ciekawą odmianę i są przykładem, jak można się uczyć, a przy okazji dobrze bawić, czyli łączyć przyjemne z pożytecznym.

      J.M.

     • Szkoła do hymnu - podziękowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkoła do hymnu - podziękowania z MEN.

      Szanowni Państwo, w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu". W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4121529 uczniów oraz 405399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

      Z poważaniem

      Anna Ostrowska, Rzecznik Prasowy MEN

     • Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

     • 20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

      W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia innowacyjne zajęcia edukacyjne dla uczniów w oparciu o scenariusz „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!”, a także konkurs „Jestem dzieckiem, mam swoje prawa!”. Młodsi uczniowie wykonywali plakaty, a starsi opracowali ulotki informacyjne, Podczas zajęć nie zabrakło dynamicznej dyskusji, merytorycznej argumentacji oraz konstruktywnych wniosków. Zajęcia były okazją do zaprezentowania przez uczniów swoich praw, poglądów na ich temat, a także wymiany spostrzeżeń i przemyśleń. Rozmawiali na temat pozycji młodego człowieka w społeczeństwie, jego potrzeb, a także marzeń i oczekiwań wobec dorosłych.

      W naszej szkole tego dnia panowała atmosfera zrozumienia wagi podejmowanych tematów. Okolicznościowa wystawa w holu głównym, ubiór uczniów, cała szkoła udekorowana w niebieskie barwy, kolor UNICEF – wszystko to symbolizowało jedność z dziećmi na całym świecie.  

      Różnorodność podjętych przez Samorząd Uczniowski i Klub Szkół UNICEF działań oraz współpraca i zaangażowanie przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców przyczyniły się do zrealizowania wszystkich przedsięwzięć. Stało się to źródłem satysfakcji, radości i przyczyniło do wzbogacenia pracy wychowawczej szkoły oraz poszerzenia kompetencji, wiedzy i umiejętności naszych uczniów.

       

      Joanna Marcjanik

      Piotr Kościjańczuk

      Anna Wołojewicz

      Mirosława Szczygielska

     • Wojewódzkie sukcesy literackie i plastyczne naszych uczniów

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wojewódzkie sukcesy literackie i plastyczne naszych uczniów.

      Nasi uczniowie laureatami w Wojewódzkim Konkursie Literackim i Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Grafiki Komputerowej. 

      W dniu 25 października 2019 roku w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w  Olsztynie odbyło się podsumowanie XXI Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny, które przebiegły pod hasłem ,,Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina”. Podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom XVI Wojewódzkiego Konkursu Literackiego ,,Kochające się małżeństwo – szczęśliwa rodzina” oraz XVI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej ,,Dobre relacje w mojej rodzinie”.

      Organizatorami konkursów byli: Forum Prorodzinne, Samorząd Województwa Warmińsko –  Mazurskiego, Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Kuratorium Oświaty, Szkoła Podstawowa nr 30  im. Marii Zientary – Malewskiej, Spółdzielcza Rada Osiedla „Jaroty”, Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Pałac Młodzieży w Olsztynie.

      Nadrzędnym celem tegorocznej edycji konkursów było skłonienie do refleksji nad olbrzymią rolą małżonków oraz członków rodziny w budowanie i pielęgnowanie z pokolenia na pokolenie dobrych relacji w naszych małżeństwach i polskich rodzinach oraz przedstawienie tego tematu w formie prac literackich, plastycznych i grafiki komputerowej.

      Na konkurs literacki nadesłano 136 prac w następujących kategoriach:

      - wspomnienia/świadectwa – 16,

      - wiersze – 55,

      - listy – 31,

      - inne (m.in. eseje, pamiętniki, opowiadania, rozprawki) – 34.

      Sukcesem w kategorii – listy może się poszczycić uczennica kl. VII „b” Anna Izabela Pena, która otrzymała wyróżnienie (opiekun p. Anna Nowak).

      Na konkurs plastyczny i grafiki komputerowej wpłynęło 405 prac, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 40 laureatów przyznając 8 nagród i 3 wyróżnienia za grafikę komputerową oraz 20 nagród i 9 wyróżnień za prace plastyczne, w tym 8 nagród Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego, 6 nagród Wojewody Warmińsko – Mazurskiego oraz nagrodę specjalną Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie.

      Także w tym konkursie jury doceniło talenty uczniów nidzickiej ,,Dwójki” i przyznało nagrody oraz wyróżnienie.

      Kategoria – grafika komputerowa:

      Wiktoria Szczygielska  – nagroda Marszałka, ucz. kl. VI „c” (opiekun p. Małgorzata Rydzewska);

      Aleksandra Dreger – nagroda Wojewody, ucz. kl. VI „c” (opiekun p. Małgorzata Rydzewska);                           Anna Izabela Pena – nagroda, ucz. kl. VII „b” (opiekun p. Małgorzata Rydzewska)
      Marcel Kosiński – nagroda, ucz. kl. VI „c” (opiekun p. Małgorzata Rydzewska).

      Kategoria – prace plastyczne:

      Aleksandra Niewiesk – nagroda Wojewody, ucz. kl. II „b” (opiekun p. Anna Kawecka);
      Zuzanna Florek  – wyróżnienie, ucz. kl. VII „c” (opiekun p. Małgorzata Rydzewska).

      Prace laureatów zaprezentowano podczas podsumowania uroczystych obchodów XXI  Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny oraz opublikowano na łamach „Biuletynu Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko – Mazurskiego”. Nagrodzonych uczniów uhonorowano pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Galę uświetniono występem chóru i kabaretu Uniwersytetu III Wieku z Nowego Miasta Lubawskiego. Uroczystość zakończono poczęstunkiem oraz pozowaniem do pamiątkowych zdjęć.

      Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów na niwie literackiej i artystycznej.

      Anna Nowak, Małgorzata Rydzewska, Anna Kawecka

     • Raz, dwa, lewa! Idzie sobie żołnierz i wesoło śpiewa

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Raz, dwa, lewa! Idzie sobie żołnierz i wesoło śpiewa.

      25 października dzieci z grupy „Misie, Słoneczka, Motylki, Pszczółki  i Biedroneczki” gościły w  Oddziale Przedszkolnym niezwykłego gościa. Przedszkolaki spotkały się z czynnym żołnierzem zawodowym panem plutonowym Marcinem Adamkowskim, który opowiedział dzieciom o swojej służbie, zaprezentował mundur polowy, wyjaśniał znaczenie kolorystyki stroju oraz znajdujące się na mim oznaczenia i symbole narodowe.

      Maluchy  dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w transporcie sprzętu wojskowego w różne miejsca. Duże zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, do czego potrzebny jest hełm, sygnalizacja świetlna podczas przejazdu wojska i co żołnierz robi na poligonie. Oczywiście ogromnym zainteresowaniem cieszyły się hełmy i czapki wojskowe. Każdy chętny przedszkolak, choć przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy żołnierz, przymierzając różne elementy munduru wojskowego. Maluchy w podziękowaniu za tak interesujące spotkanie  wręczyły gościowi skromny upominek. Dzieci wraz z wychowawczyniami  dziękują panu plutonowemu Marcinowi za przybycie do naszego przedszkola, za czas poświęcony najmłodszym i pokazanie jak ciekawy jest zawód żołnierza.  

      mgr Anna Wołojewicz

     • Klasa 3 a z wizytą u fryzjera

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa 3 a z wizytą u fryzjera.

      W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy 3a odwiedzili Studio Fryzjerskie Ewa. Uczniowie poznali warsztat pracy fryzjera. W praktyce mogli przekonać się na czym polega stylizacja włosów. Sprawiło to dzieciom wiele radości, zabawom nie było końca. Pani fryzjerka wykazała się dużą uprzejmością i kreatywnością,  wykonała przepiękne fryzury dziewczynkom.

      Chłopcom również została udzielona fachowa porada – jak dbać i stylizować męskie włosy. Na wszystkich uczestników wycieczki czekała miła niespodzianka, za którą serdecznie dziękujemy. Zadowoleni uczniowie z nowymi doświadczeniami wrócili do szkoły.

      Anna Łukaszewska, Natalia Dreger

     • Występ kl 3 a dla emerytowanych pracowników oświaty

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Występ kl 3 a dla emerytowanych pracowników oświaty.

      5 listopada 2019r. klasa III a odwiedziła Emerytowanych Nauczycieli i Pracowników Obsługi ZNP, którzy mieli spotkanie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Uczniowie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaprezentowali krótki montaż słowno- muzyczny. Rys historyczny, przeplatany wierszami i pieśniami z tego okresu wprowadził zgromadzonych w atmosferę obchodów 101 rocznicy Niepodległej Polski.

      Dzieciaki zostały nagrodzone brawami oraz słodkimi upominkami.

      Anna Łukaszewska, Natalia Dreger

     • Ekologiczna wersja historii o Jasiu i Małgosi

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ekologiczna wersja historii o Jasiu i Małgosi.

      18 listopada uczniowie klasy IIIa już po raz kolejny gościli z przygotowaną inscenizacją w grupie przedszkolnej Oa. Grupa w składzie: Julia Duchna, Zuzanna Kuczyńska, Filip Kryszczyński oraz Maja Galicka przedstawiła tym razem "ekologiczną" wersję znanej historii o Jasiu i Małgosi. Podczas przedstawienia dzieci z grupy przedszkolnej miały okazję wykazać się znajomością zasad zachowania w lesie.

      Było to już drugie wydarzenie w planowanym cyklu comiesięcznych działań zainaugurowanych w Dniu Głośnego Czytania (27 września). Podczas pierwszej wizyty uczennice: Julia Duchna, Zuzanna Kuczyńska, Natalia Rzeźnik, Maja Galicka oraz Alicja Dostatnia zaprezentowały swoje umiejętności czytania na głos, przybliżając młodszym kolegom i koleżankom baśń o królewnie Śnieżce.

      Judyta Psiuk