• Światowy Dzień Zwierząt

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Zwierząt.

      Na początku października obchodziliśmy światowy dzień zwierząt. Z tej okazji nauczyciele świetlicy przygotowali dla uczniów zajęcia mające na celu uwrażliwienie dzieci na los zwierząt i podkreślenia ich znacznej roli w naszym życiu. W ramach tej inicjatywy zostały zorganizowane:

      -  pogadanki o odpowiedzialności i trosce o swojego pupila,

      - czytanie literatury o tematyce zwierzęcej,

      - przeglądanie atlasów i książek o zwierzętach,

       -rysowanie swojego domowego zwierzaka na kartkach,

      -  zajęcia informatyczne -  rysowanie zwierząt w programie „Paint”.

      Podsumowaniem całego tygodnia był turniej łamigłówek o zwierzętach.

     • Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy.

      Z tej wyjątkowej okazji świetliczaki w podziękowaniu  przygotowały drobne  niespodzianki. A mianowicie narysowały portrety nauczycieli  i zamieściły je na szkolnej wystawie. Kolejną niespodzianką która czekała na pracowników naszej szkoły była samodzielnie wykonana laurka.

      Dziękujemy drodzy nauczyciele i pracownicy szkoły!

     • Rodzice czytają dzieciom

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rodzice czytają dzieciom.

      „Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach” Stanisław Lem

      W grupie „Misie” rozpoczęliśmy cykl – „Czytamy naszym dzieciom”. Rodzice zaangażowali się w ten pomysł , który zaproponowałam na pierwszym zebraniu we wrześniu. Co najmniej raz w miesiącu chętni rodzice odwiedzają przedszkole, aby poczytać swoim pociechom bajeczki. Dzisiaj cykl czytań rozpoczęła mama Zosi – Pani Iwona Siedlikowska. Przeczytała bajkę. Papuzińskiej pt. „Tygryski”. Poprzez te działania rozwijamy zainteresowania czytelnicze, wzbogacamy słownik dziecka, poszerzamy wiedzę, rozwijamy wyobraźnię,  myślenie i inteligencję emocjonalną. Uczymy maluchy,  że można miło spędzać czas bez komputera, czy tabletu. Głośne czytanie dzieciom poprawia jakość snu, uspokaja, sprawia przyjemność, podnosi samoocenę dziecka, w książkach znajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Książka to skarb, często niedoceniany. Czytajmy jak najczęściej swoim dzieciom, a owoce tego zobaczymy bardzo szybko u swoich pociech.

      Joanna Pomichowska

     • Szachowe sukcesy naszych uczniów

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szachowe sukcesy naszych uczniów.

      Bardzo dobrze wypadli nasi młodzi szachiści podczas rozegranego w sobotę, 26 października br. IV Wojewódzkiego szachowego turniej z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanego pod patronatem Warmińsko-mazurskiego Kuratora Oświaty. Uczestników zawodów gościł Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie.

      Miło mi Wam donieść, że w kategorii klas 1 – 4 najlepszą szachistką w rywalizacji dziewcząt została Ania Wasiłowska, a Szymon Sarbiewski w tej samej kategorii zajął bardzo dobre 6 miejsce. Spory sukces odnotowała siostra Szymona Oliwia, uczennica klasy 5 b, która debiutując w tej imprezie w kategorii klas 5 – 8 wywalczyła 30 miejsce w gronie prawie 120 uczestników.

      Poza tą trójką naszą Dwójkę reprezentowali jeszcze Łukasz Wasiłowski, Kacper Olszewski i Bartosz Szalis oraz nasi ubiegłoroczni absolwenci: Damian Rudziński, Jakub Lewandowski i Szymon Siemianowski.

      Gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.

      (szkoła)

     • Co daje pomaganie i angażowanie?

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Co daje pomaganie i angażowanie?.

      Powyższe zagadnienie stanowiło kwestię przewodnią październikowego działania w ramach projektu „Myślę pozytywnie”. Na to pytanie uczniowie klas VII b i VIII b szukali odpowiedzi z pomocą zaproszonego gościa - p. Anny Lewikowskiej, przedstawicielki lokalnej organizacji pozarządowej.

      Głównym celem pierwszej części spotkania, było zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać na ten ciekawy temat i dowiedzieć się jakie korzyści płyną z pracy wolontariuszy, zarówno dla nich samych, jak i dla otoczenia, w którym działają oraz jakie szanse na przyszłość mogą wiązać się z udziałem w tego typu akcjach. Podczas drugiej części spotkania, przeprowadzonej w formie warsztatu, uczniowie mogli omówić i sami zaprojektować działania, które przyniosłyby korzyści naszej, nie tylko szkolnej, społeczności. Zastosowana przez naszego gościa technika ‘World Cafe’, pomogła również uświadomić uczniom z jakimi trudnościami muszą się czasami zmierzyć liderzy grup wolontariuszy. Pomimo iż nie zawsze jest to łatwe zadanie, warto angażować się w działania prospołeczne – taki wniosek nasi uczniowie wysnuli podczas podsumowania spotkania.

      Judyta Psiuk

     • Podróży wehikułem czasu ciąg dalszy ...

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podróży wehikułem czasu ciąg dalszy.

      W dniu 28 października 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy odbył się seans bajkowy w trakcie, go uczniowie cofnęli się do cudownych lat 80 - tych. Bajki z kliszy z napisami i bez dźwięku wyświetlane na ścianie, wspólne, stare oraz zapomniane gry i zabawy rozbudziły w uczniach ciekawość i wywołały dużo radości.

      Mamy nadzieję, że ta krótka lekcja historii lat 80 – tych będzie natchnieniem dla najmłodszych i z chęcią będą wykorzystywali pomysły spędzania wolnego czasu.  Czasu tak pięknego, jakim jest dzieciństwo.

      Maria Burska, Judyta Psiuk, Anna Kawecka

     • Grosz do grosza i będzie kokosza

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Grosz do grosza i będzie kokosza.

      W dniu 25 października 2019 r. uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy dzięki uprzejmości Pani Dyrektor oraz Pracowników Banku Santander mieli okazję odkryć świat finansów.

      Wychowankowie dowiedzieli się, czym zajmują się poszczególne osoby i na czym polega ich praca w banku. Zapoznali się ze sposobami oszczędzania, gromadzenia, lokowania i przechowywania pieniędzy oraz formami płatności. Podkreślono znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska różnego rodzaju banknotom krajowym i zagranicznym oraz poznać sposoby ich przeliczania. Jak również przetestować szereg procedur i zabezpieczeń istniejących w banku, które uniemożliwiły nam wejście do skarbca. Możemy sobie tylko wyobrazić, co się w nim kryje.

      Ta ciekawa, budująca i pouczająca „lekcja przedsiębiorczości” na długo zostanie w naszej pamięci. Pani Dyrektor oraz Pracownikom Banku Santander składamy serdeczne podziękowania za przemiłą atmosferę, przekazaną wiedzę, słodki poczęstunek oraz edukacyjne upominki.

      Maria Burska, Joanna Skibińska

     • Tydzień kariery zawodowej w klasie 2 b

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tydzień kariery zawodowej w klasie 2 b.

      Dnia 22.10.2019 r. uczniowie klasy 2 b spotkali się z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy Panią Alicją Pepłowską. Policjantka opowiedziała uczniom o swojej pracy, zaprezentowała elementy umundurowania i wyposażenia policjantów. Ciekawostką dla dzieci było wykonanie odcisków palców. Pani sierżant wręczając uczniom odblaski przypomniała o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

      Dnia 23.10.2019 r. uczniowie odwiedzili Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Panowie mechanicy zaprezentowali poszczególne etapy, które musi przejść auto podczas kontroli. Dzieci dowiedziały się w jakie urządzenia lub przyrządy powinien być zaopatrzony pojazd , żeby nie stwarzał  niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

      Zajęcia z zakresu orientacji zawodowej cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów.

      Anna Kawecka

     • Wycieczka do Piekarni PSS Społem w Nidzicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Piekarni PSS Społem w Nidzicy.

      22.10.2019 r. przedszkolaki z naszego Oddziału wyruszyły do piekarni, aby poznać zawód piekarza. Pan majster, który pracuje 41 w zawodzie, opowiadał nam o swojej pracy, pokazywał maszyny i urządzenia służące do wypieku pieczywa. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały etapy formowania chleba, bułek i chałki.

      Badały dotykiem konsystencję ciasta i bacznie obserwowały działania piekarza. Następnie udaliśmy się do magazynu, gdzie pan piekarz poczęstował dzieci pysznymi bułkami. Dzieci zjadły ze smakiem świeże, chrupiące bułeczki. To była bardzo ciekawa wyprawa. Może kiedyś któreś z dzieci będzie wykonywać ten bardzo nam potrzebny zawód. Bez piekarzy nie mielibyśmy chleba, bułek, rogali i pysznych chałek. Dziękujemy wszystkim piekarzom pracującym w naszym pięknym mieście.

      Joanna Pomichowska

     • Poznajemy pracę policjanta

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poznajemy pracę policjanta.

      Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP Nr 2 w Nidzicy w ramach "Tygodnia Kariery” spotkały się z przedstawicielami policji. Maluchy miały okazję poznać specyfikę pracy policjanta oraz odbyły praktyczne warsztaty dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze.

      Beata Ziomek

     • Pierwszy turniej Ligi Szachowej w Uzdowie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pierwszy turniej Ligi Szachowej w Uzdowie.

      Dnia 19 października w Szkole Podstawowej w Uzdowie odbył się pierwszy turniej Ligi Szachowej dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2019/20. Wzięło w nim udział 43 uczennic i uczniów szkół z powiatów działdowskiego i nidzickiego. Naszą szkołę reprezentowało 6 osób. Wszyscy osiągnęli bardzo dobre wyniki.

      Wyróżnienia otrzymali:

      II liga :

      1 miejsce Anna Wasiłowska kl. III B,

      2 miejsce Bartosz Szalis kl. VI C,         

      3 miejsce Oliwia Sarbiewska kl. V B.

      III liga : 

      2 miejsce Kacper Olszewski kl. VI C

      Życzymy dalszych sukcesów.

      Adam Gorzka

     • Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 218 im. Michała Kajki w Warszawie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta w SP 218 Warszawa.

      22 października br. 5-osobowa delegacja naszej szkoły z p. dyrektorem Markiem Nachtygalem na czele udała się do warszawskiego Anina na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej płyty poświęconej pamięci Michała Kajki, wybitnego mazurskiego poety, niestrudzonego obrońcy języka polskiego na Mazurach w 1. połowie XX wieku. Jak wiecie Michał Kajka jest także patronem naszej szkoły, więc z warszawską 218-tką łączy nas wiele wspólnego.

      Organizatorom uroczystości, czyli Pani Dyrektor Ewie Skibie oraz nauczycielom zaangażowanym w jej przeprowadzenie, a szczególnie Panu Waldemarowi Bielikowi pragniemy bardzo serdecznie podziękować za zaproszenie. Mamy jednocześnie nadzieję, że wizyta stanie się początkiem współpracy naszych szkół, m. in. w dziele promowania twórczości naszego Patrona wśród kolejnych pokoleń uczniowskich.

      Piotr Kościjańczuk