• Żołnierze Wyklęci - 1 marca - Cześć ich pamięci!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żołnierze Wyklęci - 1 marca - Cześć ich pamięci!.

      Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP.

      Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. 

      Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.  Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.

      Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

     • Konferencja z okazji 78. Rocznicy powstania Armii Krajowej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konferencja z okazji 78. Rocznicy powstania Armii Krajowej.

      W dniu 14 lutego 2020 r. w sali Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się konferencja edukacyjna z okazji 78. Rocznicy powstania Armii Krajowej. Uczniowie klasy 7b uczestniczący w wykładzie poznali historię powstania największej armii podziemnej w okupowanej Europie oraz jej wpływ na przebieg II wojny światowej. Wykład pod tytułem „Armia Krajowa – pion wojskowy Polskiego Państwa Podziemnego” został wygłoszony przez Krzysztofa Kierskiego z Biura Badań Delegatury IPN w Olsztynie.

      Po wykładzie uczestnicy spotkania przeszli pod pomnik Armii Krajowej, gdzie w hołdzie wszystkim poległym żołnierzom AK zostały złożone kwiaty.

      Fot. Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie

      J.M.

     • Lekcja biblioteczna w Olsztynie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcja biblioteczna w Olsztynie.

      18.02.2020 r. Klasa 8 a wraz z wychowawcą, p. T. Żelazna i paniami nauczycielkami biblioteki p. K. Zalewska i p. L. Sienkiewicz wybrała się w ramach lekcji bibliotecznej do Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie. Tematyka zajęć dotyczyła bezpieczeństwa w sieci, tj. Jak świadomie i legalnie korzystać ze źródeł online. Na zakończenie zajęć każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w aplikacji kahoot.

      Drugim punktem naszej wycieczki był Park Trampolin. Pod okiem pana instruktora młodzież wykonywała różne figury i akrobacje. Szczęśliwi wróciliśmy do domu.

     • Samorządowe walentynki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Samorządowe walentynki.

      Samorząd uczniowski zorganizował 14 lutego ogólnoszkolną zabawę taneczną, podczas której rozdawane były okolicznościowe kartki walentynkowe dla tych, którzy tego dnia okazali się ich adresatami.Zabawę rozkręciły Zuzia Szczepkowska i Ala Kryszczyńska. Dziewczyny najpierw przeprowadziły rozgrzewkę, a później zaprosiły wszystkich chętnych do wspólnych tańców. Dziękując im za wsparcie dla naszej imprezy, dziękujemy także pani Beacie Wareckiej i panu Marcinowi Bąkowskiemu.

      Rada SU SP 2

     • Sukcesy naszych cheerleaderek podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca w Białymstoku

     • W sobotę 15 lutego nidzickie cheerleaderki wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Scenicznego i Sztuki Baletowej „Piruet” w Białymstoku. Nasze utalentowane dziewczynki z „Dwójki” zaprezentowały się  wyśmienicie  i wytańczyły  I, II oraz III miejsce  w swoich kategoriach wiekowych. Grupa GWIAZDECZKI (najmłodsza) zdobyła II miejsce – Zuzanna Adamczyk, Lena Cupała, Agata Danelczyk, Marysia Fersz, Nadia Jaworska, Nikola Jaworska, Maja Kuźbik, Zuzanna Majer, Zuzanna Nowak, Kornelia Pszczółkowska, Zuzanna Zalewska. 

      Grupa MALINKI (średnia) zdobyła III miejsce-  Alicja Dostatnia, Julia Duchna, Jaroszek Kinga, Angelika Kordowska, Róża Kowalczyk, Marta Michalska, Olga Miecznikowska,  Klaudia Telicka, Anna Wasiłowska, Julia Wincencjusz, Alicja Wiśniewska, Aurelia Wolicka, Iga Zalewska. Grupa CZADERKI (najstarsza) zdobyła I miejsce - Aneta Galicka, Pola Kozicka,  Alicja Kozłowska,  Zuzanna Kuczyńska,  Aleksandra Łukaszewska, Iga Potapiuk, Natalia Rzeźnik, Lena Wiśniewska. Niestety z powodu choroby nie mogły pojechać z nami Maja Galicka, Zuzanna Kapuścińska i Alicja Kostka, ale również przyczyniły się do tego zwycięstwa. Dziękujemy wspaniałym rodzicom, którzy nam zawsze dopingują  na turniejach, pani Sylwii Bublijewskiej  oraz pani Dyrektor Dorocie Dorozińskiej za wsparcie, dzięki  któremu możemy realizować nasze cele i zdobywać sukcesy.

      Dorota Kosińska

     • Wyróżnieni w konkursie powiatowym

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyróżnieni w konkursie powiatowym.

      Uczniowie klasy  I c: Zuzanna Nowak i Igor Chojnacki z SP nr 2  zdobyli dwa wyróżnienia spośród 32 prac  w konkursie plastycznym pod hasłem „Bezpieczna zabawa to w zimie ważna sprawa” zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji. Dnia 19 lutego podinsp. Jarosław Wiśniewski  osobiście wręczył uczniom  pamiątkowe dyplomy i nagrody, za które serdecznie dziękujemy. Czekamy na kolejne wyzwania w celu propagowania bezpiecznych zachowań.

      Wychowawca: Dorota Kosińska

     • Relacja z Dnia Otwartego

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Relacja z Dnia Otwartego.

      W dniu 11.02.2020 r. w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami  Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy odbył się Dzień Otwarty dla chętnych dzieci, które chciałyby uczęszczać do naszego przedszkola. Był to czas zabaw plastyczno- muzycznych: malowania na mleku, tworzenia własnego kalejdoskopu, malowania na folii, wykonania korali z makaronu, zabaw na tabletach, programowania myszki i zabaw z chustą animacyjną.

      Dzieci i rodzice byli zadowoleni ze wspólnych zabaw. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 27.02.2020 r o godz. 16.00.

      Nauczycielki edukacji przedszkolnej

     • Erasmus+ projekt ‘Maths Around Us’ - podsumowanie I semestru 2019/2020

     • Z końcem semestru minęła pierwsza połowa drugiego,  a tym samym ostatniego, roku realizacji innowacyjnego międzynarodowego projektu poświęconego rozwijaniu umiejętności matematycznych, informatyczno-komunikacyjnych oraz językowych.

      Nowy rok szkolny zaczęliśmy pracowicie - przygotowując ulotkę informacyjną z podjętymi w I roku działaniami. Pierwsze trzy miesiące bieżącego roku szkolnego poświęcone były  etapowi “Matematyka w Dziedzictwie Kulturowym”, z którego wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane z powodzeniem. Podczas lekcji matematyki oraz w domu  wspólnie z rodzinami, tworzyliśmy trwałe figury geometryczne, które będą wykorzystywane podczas lekcji geometrii. Kolejnym efektem jest nagrany filmik z tradycyjnej uroczystości ludowej jaką są “Dożynki”. Aby zaprezentować piękno i aspekty dziedzictwa kulturowego naszego kraju przygotowaliśmy również multimedialną prezentację. Doskonałym pomysłem aby przyjrzeć się otaczającemu nas światu było poszukiwanie przykładów geometrii i funkcji matematycznych wokół nas - zarówno w najbliższym otoczeniu jak i w dalekich zakątkach naszej planety.

      Kolejnym zadaniem z jakim przyszło nam się zmagać były matematyczne zagadki ludowe, które zaprezentowaliśmy podczas zorganizowanej wideokonferencji. Była to doskonała okazja do ponownego spotkania się, sprawdzenia swoich umiejętności logicznego myślenia oraz negocjacji.

      Mieliśmy również okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne malując obrazy związane z tematyką działu, przedstawiające dziedzictwo naszego regionu, a także kraju. W drodze konkursu wyłoniony został najpiękniejszy obraz, który przeznaczyliśmy do sprzedaży na aukcji przeprowadzonej podczas wideokonferencji. Aby zdobyć odpowiednią ilość funduszy rozwiązywaliśmy, przygotowane uprzednio przez wszystkich partnerów, zagadki matematyczne o różnym stopniu trudności za które otrzymywaliśmy internetową walutę - bitcoiny. Zakupione tą drogą obrazy dotrą do właścicieli podczas wizyty w Turcji.

      Jako, że koordynatorem działu ‘Matematyka w Dziedzictwie Kulturowym’ jest szkoła hiszpańska w październiku odbyliśmy krótkoterminową wymianę młodzieży w tym kraju podczas której mieliśmy wiele okazji do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym naszego hiszpańskiego partnera. Skorzystaliśmy też z  okazji z obejrzenia  na żywo The Human Tower czyli wieży zbudowanej z ludzi. Wieża ta zaprezentowana była podczas warsztatów prowadzonych przez miejscową grupę ochotników. My też staliśmy  się częścią tej wspaniałej konstrukcji. Wiedza zdobyta podczas wizyty w 4D Gaudi experience na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Wraz z początkiem grudnia rozpoczęliśmy realizację kolejnych działań. Tym razem pochłonięci jesteśmy pracą nad “Matematyką w Motoryzacji”. Wiele radości sprawiło uczniom budowanie pojazdów z klocków Lego. Przygotowane modele posłużyły do wykonania obliczeń związanych z kosztami podróży przy wykorzystaniu różnych rodzajów paliw (benzyna, gaz, diesel, prąd) oraz pomiarów prędkości. Aktualnie opracowujemy mapę szlaku podróży prowadzącą przez wszystkie kraje partnerskie - Polskę, Włochy, Turcję, Bułgarię, Hiszpanię oraz Portugalię. Przed nami jeszcze kalkulacje długości trasy, czasu trwania podróży z określoną prędkością oraz koszty paliwa zużytego podczas przejazdu. Podsumowanie działu odbędzie podczas marcowej wizyty u naszego tureckiego partnera, który jest odpowiedzialny za działania związane z motoryzacją.

      Koordynator projektu - Mariola Podolska-Maculewicz

     • I miejsce młodych piłkarzy Dwójki Nidzica

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii I miejsce młodych piłkarzy Dwójki Nidzica.

      W niedzielę 16 lutego 2020 w Mrągowie odbył się halowy  turniej piłki nożnej chłopców rocznika 2012 MAZURY WINTER CUP ELITE YOUTH 2020. W turnieju wystąpiło 6 zespołów: MKS MRĄGOWIA, MINI SOCCER MRĄGOWO II, MINI SOCCER MRĄGOWO, MAZURIA GIŻYCKO, PISA BARCZEWO, DWÓJKA NIDZICA.

      Grano systemem "każdy z każdym" 1X15 minut.

      Wyniki naszej drużyny z:

      MKS MRĄGOWIĄ  5:0

      PISĄ BARCZEWO   5:0

      MAZURIĄ GIŻYCKO  7:0

      MINI SOCCER MRĄGOWO  2:0

      MINI SOCCER MRĄGOWO II  9:1

      Końcowa tabela turnieju:

      1 DWÓJKA NIDZICA

      2 MINI SOCCER MRĄGOWO

      3 MAZURIA GIŻYCKO

      4 PISA BARCZEWO

      5 MKS MRĄGOWIA

      6 MINI SOCCER MRĄGOWO II

      Bramki dla naszego zespołu zdobyli: Jakub Zamkowski - 9, Borys Urbański - 9, Kamil Gołębiewski - 4, Kuba Mikołajczyk - 2, Jan Bagiński - 2, Maciej Baranowski - 1, Hubert Józefowicz - 1.

      Skład zespołu:

      Igor Romanek, Maciej Baranowski, Borys Urbański, Kamil Gołębiewski, Jakub Zamkowski, Filip Andryszkiewicz, Igor Chojnacki, Hubert Józefowicz, Wiktor Józefowicz, Jan Bagiński, Kuba Mikołajczyk, Łukasz Łukaszewski, Miłosz Kosmala, Igor Ciesielski.

      Trener Andrzej Czarnecki

     • A w świetlicy planety szaleją, szaleją ...

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii A w świetlicy planety szaleją, szaleją ....

      W świetlicy szkolnej miały miejsce zajęcia o tematyce naszego wszechświata, Galaktyki i Układu Słonecznego. Uczestnikami zajęć były dzieci z klas I – III, które malowały farbami plakatowymi Kosmos w oparciu o wcześniej puszczony film edukacyjny jak i własną wyobraźnię. Światełka w kosmosie są widoczne niemal codziennie. Wydaje się, że na wyciągnięcie ręki.

      Jednak nasze świetliczaki wiedzą, że wszechświat jest ogromny i to nie jest takie proste. Dzięki ciekawym zajęciom, filmom edukacyjnym i muzyce oraz nieograniczonej wyobraźni wiemy, że możemy zostać znawcami Kosmosu.

     • Perypetie Mikołajka - czytamy dla przedszkolaków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Perypetie Mikołajka - czytamy dla przedszkolaków.

      11 grudnia, przedstawicielki klasy IIIa po raz kolejny odwiedziły gr. 0a. Tym razem uczennice: Julia, Alicja, Maja, Zuzanna i Natalia przedstawiły swoim młodszym kolegom i koleżankom perypetie Mikołajka - bohatera opowieści autorstwa Renego Goscinny i Jeana-Jacques'a Sempe. Tematem przewodnim zaprezentowanego opowiadania był list do św. Mikołaja.

      Judyta Psiuk

     • Pomagamy innym

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pomagamy innym.

      Uczniowie klasy V d Szkoły Podstawowej Nr 2 zorganizowali stoisko pysznych ciast, które wcześniej zostały upieczone wspólnie z rodzicami. To już kolejna akcja charytatywna pomagająca polskim księżom pracujących na Misjach w Afryce. Uczniowie chętnie podejmują działania uczące empatii i wrażliwości na losy innych ludzi.

      „Dar bycia wrażliwym posiądą tylko wybrani. To dar dla czystego serca, które serca obcego nie rani. Nie zmienisz całego świata mimo wielkich chęci. Lecz Twoja wrażliwość triumfuje … zostaje w ludzkiej pamięci.”

      Szkolnym koordynatorem podejmowanych działań jest Mirosława Szczygielska.

      Barbara Olszewska