• Narodowe Święto Niepodległości

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 101. rocznica odzyskania niepodległości.

            Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń. Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku.

            Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Obchody Święta Niepodległości – historia

            Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku. 

            Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne.

            Opracowali : Marlena Rostkowska i Adam Gorzka

          • Erasmus+ 'Maths Around Us' - wizyta w Hiszpanii

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Erasmus+ 'Maths Around Us' - wizyta w Hiszpanii.

            Begues, Hiszpania - Dzień 1

            Pierwszy dzień mobilności rozpoczął się od życzliwego i ciepłego powitania władz szkoły hiszpańskiej, zespołu projektowego i oficjalnego spotkania z burmistrzem miasta w towarzystwie przedstawiciela Inspektoratu Edukacyjnego. Była to wspaniała szansa dla uczniów na promocję projektu, ich krajów, regionów i szkół. Drugą część dnia międzynarodowi członkowie programu Erasmus + „Matematyka wokół nas” spędzili oglądając prezentację drukowania 3D i pracując nad konstrukcją 3D w międzynarodowych zespołach. Mieliśmy okazję poznać system edukacji i warunki pracy.

            Podczas konferencji „Magia i matematyka” mogliśmy uczyć się i realizować magiczne sztuczki używane w życiu codziennym. Po konferencji, chcąc poznać nieco hiszpańską kulturę i dziedzictwo kulturowe, podczas gdy uczniowie spędzali czas z gospodarzami, nauczyciele odwiedzili rodzinną winiarnię. Cudowny początek cudownej przygody ze wspaniałymi ludźmi.

            Barcelona, ​​Hiszpania - dzień 2

            Drugi dzień upłynął na poznaniu hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego. Wszyscy uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno parku Güela Antonio Gaudiego. Po bliskim kontakcie z naturą cofnęliśmy się w czasie dzięki audiowizualnemu 4D Gaudi Experience. Ostatnią częścią dnia była wizyta w Barça - słynnym klubie sportowym FC Barcelona i stadionie. W interaktywnym muzeum klubu poznaliśmy historię hiszpańskiego futbolu.

            Cornelia, Begues, Hiszpania - Dzień 3 (16.10.2019)

            Dzisiaj matematyka była wszędzie wokół nas! Podczas wizyty w Muzeum Matematycznym w Cornelli mogliśmy doświadczyć matematyki z różnych perspektyw. Głównym celem było uczenie się przez działanie, które było świetną zabawą dla nas wszystkich. Podczas warsztatów międzynarodowi członkowie zbudowali kopułę Leonardo da Vinci, co było możliwe dzięki doskonałej współpracy i pracy zespołowej. W drodze powrotnej do Begues byliśmy zachwyceni krajobrazem gór skalistych, morza i zieleni. Po południu w szkole każdy zespół projektu przedstawił działania przygotowane na potrzeby mobilności, którymi były tradycyjne tańce ludowe, festiwale i pokazy, takie jak wieża z ludzi (w Hiszpanii i Turcji) oraz Dożynki (w Polsce).

            Barcelona, ​​Begues, Hiszpania - Dzień 4 (17.10.2019)

            To był kolejny pracowity i interesujący dzień dla uczestników projektu. Wiele działań mających na celu integrację zagranicznych uczniów, dobrą zabawę i jednocześnie podziwianie piękna okolicy. Tego dnia uczniowie świętowali również 15 urodziny Marii - hiszpańskiej uczennicy :-) Ze względu na sytuację polityczną w Barcelonie musieliśmy zmienić niektóre z zaplanowanych zajęć, więc nauczyciele odwiedzili Sagrada Familia i zapoznali się z jej historią jak również z wizją Kościoła Gaudiego i innych jego dzieł. Można było podziwiać wiele zabytków z hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego, w tym najsłynniejszy targ w Barcelonie La Bouqueria.

            Begues, Hiszpania - dzień 5 (18.10.2019)

            Nadszedł ostatni dzień krótkoterminowej wymiany. Był to czas na podsumowanie całej mobilności. Podczas spotkania roboczego nauczyciele omówili szczegóły dotychczas wykonanej pracy, a także prace do wykonania w ciągu całego roku projektu. W tym czasie uczniowie brali udział w warsztatach perkusji ciała i lekcjach prowadzonych w szkole. Pracując w międzynarodowych zespołach zajmowali się rozwiązywaniem zadań matematycznych oraz wykonywali paraboloidy. Nauczyciele mieli okazję obserwować lekcje w szkole i pracę w przedszkolu. Oprócz możliwości obejrzenia prezentacji Human Tower przygotowanej przez studentów goszczących, wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach i wystawie Human Tower prowadzonej przez członków lokalnej grupy castingowej „Els Encantats de Begues”. Wieczorem podczas oficjalnej ceremonii każdy uczestnik otrzymał certyfikat z wizyty. Kolacja pożegnalna była ostatnią okazją, kiedy mogliśmy wspólnie spędzić czas. Po zakończeniu uroczystości ze smutkiem w oczach młodzi członkowie spotkania opuścili budynek szkoły i wrócili do rodzin goszczących na ostatnią noc. Cały dzień był niezapomnianym przeżyciem.

            Mariola Podolska-Maculewicz

          • Następna przygoda z programem Erasmus+ w SP nr 2 właśnie się zaczęła

          • W dniach 21-25.10.2019 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Nidzicy podejmowali zagranicznych gości z Turcji, Rumunii, Litwy, Cypru i Wysp Kanaryjskich w ramach realizacji nowego, koordynowanego przez naszą placówkę międzynarodowego projektu ‘Folklorica’,  którego głównym celem jest zapoznanie uczestników z naszą kulturą i tradycjami, a także przybliżać zarówno naszym uczniom jak i gościom zagranicznym folklor Warmii i Mazur i całego kraju.

            Pierwsze zadania pod hasłem ‘Ja i mój kraj’ realizowane były zarówno w szkole (powitanie chlebem i solą, tańce narodowe i regionalne, weselne przyśpiewki) jak i w terenie (wycieczki połączone z warsztatami do Kamionki, Skansenu w Olsztynku, Olsztyna, Warszawy czy Torunia). Efekty wycieczek tj. obrazy malowane na szkle, mydełka i świeczki, prace z gliny, pierniki czy kreatywne warsztaty z malowania na folii zaprezentowane będą na szkolnej wystawce w kąciku Erasmus+. Szkoda tylko, że wytworów z warsztatów kulinarnych (pierogów i kopytek) nikt prócz nas nie mógł spróbować. Były pyszne ☺ (przecież sami je przygotowaliśmy ☺). Wspólnie spędzony tydzień był  wspaniałym początkiem naszej dwuletniej współpracy przy realizacji projektu.

            Mariola Podolska-Maculewicz

          • Spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej.

            22 X 2019 roku klasa II a gościła przedstawiciela Straży Miejskiej w Nidzicy, Pana Pawła Sobotkę, tatę jednego z uczniów. Dzieci poznały zawód strażnika miejskiego. Pan Paweł opowiadał o tym, czym się zajmuje na co dzień i z czym wiąże się wykonywanie tego zawodu. Przestrzegał przed zagrożeniami, na które mogą być narażone dzieci. 

            Poruszył również kwestię sprzątania po swoich pupilach,  właściwej segregacji odpadów oraz o przestrzeganiu prawa odnośnie ogrzewania domów i palenia ognisk na posesjach. Wspominał również o zachowywaniu bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy szybko zapada zmierzch. Na koniec miłego spotkania wszyscy otrzymali drobny upominek w postaci odblasku.

            Katarzyna Florek, Ewa Mariańska