Samorząd uczniowski zaprasza do wzięcia udziału w 29. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Film z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka
Zapraszamy nasze kochane babcie i kochanych dziadków naszych przedszkolaków do obejrzenia filmu prezentującego wierszyki i piosenki z okazji Waszego Święta.
Nasza szatnia zmieniona nie do poznania.
Zapraszamy do wzięcia udziału...
VII Ogólnopolski Konkurs Edukacji Ekologicznej dla dzieci - Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2021
Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym. Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów.Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal. Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane. Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd… Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.
Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
Konkurs jest bezpłatny.
Ferie 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich tegoroczne ferie uczniowie spędzą głównie w domach. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego będziemy zachęcać do skorzystania z ofert, przygotowanych przez partnerów wspierających edukację na czas wolny od zajęć lekcyjnych.
Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!
Akcja „Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej.
Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz na profilach w mediach społecznościowych będziemy sukcesywnie zamieszczać kolejne propozycje na ferie.
Zachęcamy do korzystania z nich!
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021
W tym roku szkolnym 2020/2021, ze względu na panującą sytuację epidemiczna związaną z COVID-19 ferie zimowe będą się odbywały jednocześnie na terenie całego kraju w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 r. Rekomenduje się, aby w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich miejscowości zamieszkania, należy bowiem ograniczać zwiększoną mobilności w tym okresie, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dla rodziców i opiekunów jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa tego wypoczynku. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają zmienne warunki atmosferyczne. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi umieszczonymi na stronie internetowej szkoły, dotyczącymi bezpiecznych ferii.
Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami. Jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki.
Nowy, ósmy świąteczno-noworoczny numer Naszego Kurierka!
Remontowania naszej szkoły ciąg dalszy.
A tak po remoncie prezentuje się łazienka dla naszych najmłodszych uczniów z klas 1 - 3 i oddziałów przedszkolnych. Prawda, że ładnie i kolorowo? I woda z kranów leci bez odkręcania zaworów :)
Szkolne spotkanie opłatkowe
- 1
W dniu 23 grudnia br. odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli pracownicy Szkoły. Na wstępie ks. Andrzej Midura odczytał fragmenty Pisma Świętego, przypominające wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. W życzeniach wypowiedzianych przez niego i dyrektora Marka Nachtygala, a skierownych do obecnych w szkole jak i tych, którzy skorzystali z możliwości zdalnego uczestnictwa w spotkaniu za pomocą aplikacji Teams dominował motyw zdrowia i zachowania bezpieczeństwa. Tak w czasie Świąt Bożego Narodzenia jak i Nowego 2021 Roku.
Wigilia w grupie 0 A
Ewa Rzepczyńska
Świąteczny Łańcuch Nadziei... Niespodzianka od świetliczaków
Świąteczny Łańcuch Nadziei to akcja bożonarodzeniowa celebrowana w naszej szkole od kilkunastu lat. Z powodu pandemii uczniowie, nauczyciele, rodzice nie mogli połączyć się symbolicznym łańcuchem złożonym z kilku tysięcy ogniw, wysłuchać życzeń złożonych przez Dyrekcję Szkoły i wspólnie śpiewać kolędy.
Chociaż ten rok jest inny, trudniejszy, ale Święta to rzecz święta.
Z tej okazji nasze Świetliczaki przygotowały dla nas niespodziankę. Posłuchajcie.
Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy...
– pełen radości i wzruszeń, poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. W tym przedświątecznym okresie z radością uczestniczyliśmy w różnorodnych zajęciach, na których zapoznaliśmy się z tradycjami bożonarodzeniowymi w Polsce i na świecie. Wraz z rodzicami wykonaliśmy na szkolny konkurs choinki, które przyozdobiły naszą szkołę. Nauczyliśmy się nowych kolęd i pastorałek. Spotkaliśmy się z Mikołajem. Rozwiązywaliśmy zagadki, krzyżówki, rebusy i quizy, których motywem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia i ozdobiliśmy pierniki, które upiekła mama Kornelki. Każdy pierniczek był wyjątkowy i bardzo smakował obdarowywanym osobom. Szkoda tylko, że nie było z nami naszej przyjaciółki Julci, którą serdecznie pozdrawiamy.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim dużo, dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2021 roku.
Julia, Kornelia i Szymon
Film ze świątecznymi życzeniami nauczycieli dla uczniów naszej Szkoły i rodziców.
Pamiętamy o czworonogach ze schroniska "Podaj łapę"
Serdeczne podziękowania dla uczniów klasy II c za podarowanie karmy oraz kocy dla psiaków ze schroniska "Podaj łapę" w Tatarach.
Dorota Kosińska
Gminny Konkurs Plastyczny "Karta Bożonarodzeniowa" rozstrzygnięty!
Uczennice naszej szkoły Alicja Wiśniewska kl. III a i Zuzanna Nowak kl. II c. Wykazały się dużą kreatywnością i oryginalnym pomysłem, przygotowując kartę świąteczną w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Karta Bożonarodzeniowa” zorganizowanym przez Fundację Twoja Rodzina. Nasze uczennice zostały nagrodzone w kategorii klas I-III:
Zuzanna Nowak II miejsce
Alicja Wiśniewska wyróżnienie
Opiekunowie: Katarzyna Florek, Dorota Kosińska
Świąteczny przegląd kolęd. Zapraszamy do obejrzenia i... się wzruszania.
Udział naszych zawodników w szachowych rozgrywkach.
W tym roku szkolnym turnieje szachowe z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy odbywają się poprzez platformę lichess.org. Dnia 18 grudnia miały miejsce Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Szachach Drużynowych Szkół Podstawowych w Olsztynie. Nasza młoda drużyna w składzie Oliwia Sarbiewska kl. VI B, Anna Wasiłowska kl IV B, Szymon Sarbiewski kl. III B i Łukasz Wasiłowski kl.III B zajęła VIII miejsce.
Nasi zawodnicy startują również w rozgrywkach Ligi Szachowej w Uzdowie. Po dwóch ligowych kolejkach w klasyfikacji indywidualnej uczniów szkół podstawowych wśród dziewcząt Oliwia Sarbiewska zajmuje III miejsce, a wśród chłopców Szymon Sarbiewski również III miejsce. Drużynowo w tych rozgrywkach Szkoła Podstawowa nr 2 w Nidzicy plasuje się na II miejscu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opracował : Adam Gorzka
Idą Święta...
Wyniki konkursu "MasterChef"
Archiwum Aktualności