• Próbny egzamin ósmoklasisty
     • Próbny egzamin ósmoklasisty

     • Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 20 - 22.11.2019r. /język polski, matematyka, język angielski, język niemiecki/.
     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 101. rocznica odzyskania niepodległości.

      Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń. Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku.

      Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Obchody Święta Niepodległości – historia

      Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku. 

      Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne.

      Opracowali : Marlena Rostkowska i Adam Gorzka

     • Erasmus+ 'Maths Around Us' - wizyta w Hiszpanii

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Erasmus+ 'Maths Around Us' - wizyta w Hiszpanii.

      Begues, Hiszpania - Dzień 1

      Pierwszy dzień mobilności rozpoczął się od życzliwego i ciepłego powitania władz szkoły hiszpańskiej, zespołu projektowego i oficjalnego spotkania z burmistrzem miasta w towarzystwie przedstawiciela Inspektoratu Edukacyjnego. Była to wspaniała szansa dla uczniów na promocję projektu, ich krajów, regionów i szkół. Drugą część dnia międzynarodowi członkowie programu Erasmus + „Matematyka wokół nas” spędzili oglądając prezentację drukowania 3D i pracując nad konstrukcją 3D w międzynarodowych zespołach. Mieliśmy okazję poznać system edukacji i warunki pracy.

      Podczas konferencji „Magia i matematyka” mogliśmy uczyć się i realizować magiczne sztuczki używane w życiu codziennym. Po konferencji, chcąc poznać nieco hiszpańską kulturę i dziedzictwo kulturowe, podczas gdy uczniowie spędzali czas z gospodarzami, nauczyciele odwiedzili rodzinną winiarnię. Cudowny początek cudownej przygody ze wspaniałymi ludźmi.

      Barcelona, ​​Hiszpania - dzień 2

      Drugi dzień upłynął na poznaniu hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego. Wszyscy uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno parku Güela Antonio Gaudiego. Po bliskim kontakcie z naturą cofnęliśmy się w czasie dzięki audiowizualnemu 4D Gaudi Experience. Ostatnią częścią dnia była wizyta w Barça - słynnym klubie sportowym FC Barcelona i stadionie. W interaktywnym muzeum klubu poznaliśmy historię hiszpańskiego futbolu.

      Cornelia, Begues, Hiszpania - Dzień 3 (16.10.2019)

      Dzisiaj matematyka była wszędzie wokół nas! Podczas wizyty w Muzeum Matematycznym w Cornelli mogliśmy doświadczyć matematyki z różnych perspektyw. Głównym celem było uczenie się przez działanie, które było świetną zabawą dla nas wszystkich. Podczas warsztatów międzynarodowi członkowie zbudowali kopułę Leonardo da Vinci, co było możliwe dzięki doskonałej współpracy i pracy zespołowej. W drodze powrotnej do Begues byliśmy zachwyceni krajobrazem gór skalistych, morza i zieleni. Po południu w szkole każdy zespół projektu przedstawił działania przygotowane na potrzeby mobilności, którymi były tradycyjne tańce ludowe, festiwale i pokazy, takie jak wieża z ludzi (w Hiszpanii i Turcji) oraz Dożynki (w Polsce).

      Barcelona, ​​Begues, Hiszpania - Dzień 4 (17.10.2019)

      To był kolejny pracowity i interesujący dzień dla uczestników projektu. Wiele działań mających na celu integrację zagranicznych uczniów, dobrą zabawę i jednocześnie podziwianie piękna okolicy. Tego dnia uczniowie świętowali również 15 urodziny Marii - hiszpańskiej uczennicy :-) Ze względu na sytuację polityczną w Barcelonie musieliśmy zmienić niektóre z zaplanowanych zajęć, więc nauczyciele odwiedzili Sagrada Familia i zapoznali się z jej historią jak również z wizją Kościoła Gaudiego i innych jego dzieł. Można było podziwiać wiele zabytków z hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego, w tym najsłynniejszy targ w Barcelonie La Bouqueria.

      Begues, Hiszpania - dzień 5 (18.10.2019)

      Nadszedł ostatni dzień krótkoterminowej wymiany. Był to czas na podsumowanie całej mobilności. Podczas spotkania roboczego nauczyciele omówili szczegóły dotychczas wykonanej pracy, a także prace do wykonania w ciągu całego roku projektu. W tym czasie uczniowie brali udział w warsztatach perkusji ciała i lekcjach prowadzonych w szkole. Pracując w międzynarodowych zespołach zajmowali się rozwiązywaniem zadań matematycznych oraz wykonywali paraboloidy. Nauczyciele mieli okazję obserwować lekcje w szkole i pracę w przedszkolu. Oprócz możliwości obejrzenia prezentacji Human Tower przygotowanej przez studentów goszczących, wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach i wystawie Human Tower prowadzonej przez członków lokalnej grupy castingowej „Els Encantats de Begues”. Wieczorem podczas oficjalnej ceremonii każdy uczestnik otrzymał certyfikat z wizyty. Kolacja pożegnalna była ostatnią okazją, kiedy mogliśmy wspólnie spędzić czas. Po zakończeniu uroczystości ze smutkiem w oczach młodzi członkowie spotkania opuścili budynek szkoły i wrócili do rodzin goszczących na ostatnią noc. Cały dzień był niezapomnianym przeżyciem.

      Mariola Podolska-Maculewicz

     • Następna przygoda z programem Erasmus+ w SP nr 2 właśnie się zaczęła

     • W dniach 21-25.10.2019 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Nidzicy podejmowali zagranicznych gości z Turcji, Rumunii, Litwy, Cypru i Wysp Kanaryjskich w ramach realizacji nowego, koordynowanego przez naszą placówkę międzynarodowego projektu ‘Folklorica’,  którego głównym celem jest zapoznanie uczestników z naszą kulturą i tradycjami, a także przybliżać zarówno naszym uczniom jak i gościom zagranicznym folklor Warmii i Mazur i całego kraju.

      Pierwsze zadania pod hasłem ‘Ja i mój kraj’ realizowane były zarówno w szkole (powitanie chlebem i solą, tańce narodowe i regionalne, weselne przyśpiewki) jak i w terenie (wycieczki połączone z warsztatami do Kamionki, Skansenu w Olsztynku, Olsztyna, Warszawy czy Torunia). Efekty wycieczek tj. obrazy malowane na szkle, mydełka i świeczki, prace z gliny, pierniki czy kreatywne warsztaty z malowania na folii zaprezentowane będą na szkolnej wystawce w kąciku Erasmus+. Szkoda tylko, że wytworów z warsztatów kulinarnych (pierogów i kopytek) nikt prócz nas nie mógł spróbować. Były pyszne ☺ (przecież sami je przygotowaliśmy ☺). Wspólnie spędzony tydzień był  wspaniałym początkiem naszej dwuletniej współpracy przy realizacji projektu.

      Mariola Podolska-Maculewicz

     • Spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej.

      22 X 2019 roku klasa II a gościła przedstawiciela Straży Miejskiej w Nidzicy, Pana Pawła Sobotkę, tatę jednego z uczniów. Dzieci poznały zawód strażnika miejskiego. Pan Paweł opowiadał o tym, czym się zajmuje na co dzień i z czym wiąże się wykonywanie tego zawodu. Przestrzegał przed zagrożeniami, na które mogą być narażone dzieci. 

      Poruszył również kwestię sprzątania po swoich pupilach,  właściwej segregacji odpadów oraz o przestrzeganiu prawa odnośnie ogrzewania domów i palenia ognisk na posesjach. Wspominał również o zachowywaniu bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy szybko zapada zmierzch. Na koniec miłego spotkania wszyscy otrzymali drobny upominek w postaci odblasku.

      Katarzyna Florek, Ewa Mariańska

     • Światowy Dzień Zwierząt

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Zwierząt.

      Na początku października obchodziliśmy światowy dzień zwierząt. Z tej okazji nauczyciele świetlicy przygotowali dla uczniów zajęcia mające na celu uwrażliwienie dzieci na los zwierząt i podkreślenia ich znacznej roli w naszym życiu. W ramach tej inicjatywy zostały zorganizowane:

      -  pogadanki o odpowiedzialności i trosce o swojego pupila,

      - czytanie literatury o tematyce zwierzęcej,

      - przeglądanie atlasów i książek o zwierzętach,

       -rysowanie swojego domowego zwierzaka na kartkach,

      -  zajęcia informatyczne -  rysowanie zwierząt w programie „Paint”.

      Podsumowaniem całego tygodnia był turniej łamigłówek o zwierzętach.

     • Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy.

      Z tej wyjątkowej okazji świetliczaki w podziękowaniu  przygotowały drobne  niespodzianki. A mianowicie narysowały portrety nauczycieli  i zamieściły je na szkolnej wystawie. Kolejną niespodzianką która czekała na pracowników naszej szkoły była samodzielnie wykonana laurka.

      Dziękujemy drodzy nauczyciele i pracownicy szkoły!

     • Rodzice czytają dzieciom

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rodzice czytają dzieciom.

      „Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach” Stanisław Lem

      W grupie „Misie” rozpoczęliśmy cykl – „Czytamy naszym dzieciom”. Rodzice zaangażowali się w ten pomysł , który zaproponowałam na pierwszym zebraniu we wrześniu. Co najmniej raz w miesiącu chętni rodzice odwiedzają przedszkole, aby poczytać swoim pociechom bajeczki. Dzisiaj cykl czytań rozpoczęła mama Zosi – Pani Iwona Siedlikowska. Przeczytała bajkę. Papuzińskiej pt. „Tygryski”. Poprzez te działania rozwijamy zainteresowania czytelnicze, wzbogacamy słownik dziecka, poszerzamy wiedzę, rozwijamy wyobraźnię,  myślenie i inteligencję emocjonalną. Uczymy maluchy,  że można miło spędzać czas bez komputera, czy tabletu. Głośne czytanie dzieciom poprawia jakość snu, uspokaja, sprawia przyjemność, podnosi samoocenę dziecka, w książkach znajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Książka to skarb, często niedoceniany. Czytajmy jak najczęściej swoim dzieciom, a owoce tego zobaczymy bardzo szybko u swoich pociech.

      Joanna Pomichowska

     • Prośba do rodziców

     • Rodziców bardzo serdecznie namawiamy do wypełnienia ankiety oceniającej działania związane z promocją "Programu dla szkół" 2018/2019

      Ankietę można edytować pod tym linkiem: http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5

     • Szachowe sukcesy naszych uczniów

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szachowe sukcesy naszych uczniów.

      Bardzo dobrze wypadli nasi młodzi szachiści podczas rozegranego w sobotę, 26 października br. IV Wojewódzkiego szachowego turniej z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanego pod patronatem Warmińsko-mazurskiego Kuratora Oświaty. Uczestników zawodów gościł Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie.

      Miło mi Wam donieść, że w kategorii klas 1 – 4 najlepszą szachistką w rywalizacji dziewcząt została Ania Wasiłowska, a Szymon Sarbiewski w tej samej kategorii zajął bardzo dobre 6 miejsce. Spory sukces odnotowała siostra Szymona Oliwia, uczennica klasy 5 b, która debiutując w tej imprezie w kategorii klas 5 – 8 wywalczyła 30 miejsce w gronie prawie 120 uczestników.

      Poza tą trójką naszą Dwójkę reprezentowali jeszcze Łukasz Wasiłowski, Kacper Olszewski i Bartosz Szalis oraz nasi ubiegłoroczni absolwenci: Damian Rudziński, Jakub Lewandowski i Szymon Siemianowski.

      Gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.

      (szkoła)

     • Co daje pomaganie i angażowanie?

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Co daje pomaganie i angażowanie?.

      Powyższe zagadnienie stanowiło kwestię przewodnią październikowego działania w ramach projektu „Myślę pozytywnie”. Na to pytanie uczniowie klas VII b i VIII b szukali odpowiedzi z pomocą zaproszonego gościa - p. Anny Lewikowskiej, przedstawicielki lokalnej organizacji pozarządowej.

      Głównym celem pierwszej części spotkania, było zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać na ten ciekawy temat i dowiedzieć się jakie korzyści płyną z pracy wolontariuszy, zarówno dla nich samych, jak i dla otoczenia, w którym działają oraz jakie szanse na przyszłość mogą wiązać się z udziałem w tego typu akcjach. Podczas drugiej części spotkania, przeprowadzonej w formie warsztatu, uczniowie mogli omówić i sami zaprojektować działania, które przyniosłyby korzyści naszej, nie tylko szkolnej, społeczności. Zastosowana przez naszego gościa technika ‘World Cafe’, pomogła również uświadomić uczniom z jakimi trudnościami muszą się czasami zmierzyć liderzy grup wolontariuszy. Pomimo iż nie zawsze jest to łatwe zadanie, warto angażować się w działania prospołeczne – taki wniosek nasi uczniowie wysnuli podczas podsumowania spotkania.

      Judyta Psiuk

     • Podróży wehikułem czasu ciąg dalszy ...

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podróży wehikułem czasu ciąg dalszy.

      W dniu 28 października 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy odbył się seans bajkowy w trakcie, go uczniowie cofnęli się do cudownych lat 80 - tych. Bajki z kliszy z napisami i bez dźwięku wyświetlane na ścianie, wspólne, stare oraz zapomniane gry i zabawy rozbudziły w uczniach ciekawość i wywołały dużo radości.

      Mamy nadzieję, że ta krótka lekcja historii lat 80 – tych będzie natchnieniem dla najmłodszych i z chęcią będą wykorzystywali pomysły spędzania wolnego czasu.  Czasu tak pięknego, jakim jest dzieciństwo.

      Maria Burska, Judyta Psiuk, Anna Kawecka

     • Grosz do grosza i będzie kokosza

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Grosz do grosza i będzie kokosza.

      W dniu 25 października 2019 r. uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy dzięki uprzejmości Pani Dyrektor oraz Pracowników Banku Santander mieli okazję odkryć świat finansów.

      Wychowankowie dowiedzieli się, czym zajmują się poszczególne osoby i na czym polega ich praca w banku. Zapoznali się ze sposobami oszczędzania, gromadzenia, lokowania i przechowywania pieniędzy oraz formami płatności. Podkreślono znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska różnego rodzaju banknotom krajowym i zagranicznym oraz poznać sposoby ich przeliczania. Jak również przetestować szereg procedur i zabezpieczeń istniejących w banku, które uniemożliwiły nam wejście do skarbca. Możemy sobie tylko wyobrazić, co się w nim kryje.

      Ta ciekawa, budująca i pouczająca „lekcja przedsiębiorczości” na długo zostanie w naszej pamięci. Pani Dyrektor oraz Pracownikom Banku Santander składamy serdeczne podziękowania za przemiłą atmosferę, przekazaną wiedzę, słodki poczęstunek oraz edukacyjne upominki.

      Maria Burska, Joanna Skibińska

     • Tydzień kariery zawodowej w klasie 2 b

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tydzień kariery zawodowej w klasie 2 b.

      Dnia 22.10.2019 r. uczniowie klasy 2 b spotkali się z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy Panią Alicją Pepłowską. Policjantka opowiedziała uczniom o swojej pracy, zaprezentowała elementy umundurowania i wyposażenia policjantów. Ciekawostką dla dzieci było wykonanie odcisków palców. Pani sierżant wręczając uczniom odblaski przypomniała o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

      Dnia 23.10.2019 r. uczniowie odwiedzili Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Panowie mechanicy zaprezentowali poszczególne etapy, które musi przejść auto podczas kontroli. Dzieci dowiedziały się w jakie urządzenia lub przyrządy powinien być zaopatrzony pojazd , żeby nie stwarzał  niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

      Zajęcia z zakresu orientacji zawodowej cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów.

      Anna Kawecka

     • Jesień znów przyszła do nas

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesień znów przyszła do nas.

      „Żółkną liście na brzozach,

      Żółkną liście na klonach.

      Gdzie jest lato? Odeszło.

      Jesień przyszła znów do nas…”