• 2 października ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2 października ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU.

      Od 1999r to radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był artysta Harvey Ball, który zaprojektował znaną na całym świecie żółtą uśmiechniętą buźkę. Świetliczaki wiedzą, że osoba uśmiechnięta budzi większe zaufanie i sympatię. Zachęcają, aby uśmiechać się jak najczęściej do mijanych ludzi  na ulicy, sprzedawczyni w sklepie, kierowcy w autobusie…. Może to właśnie nasz uśmiech sprawi, że czyjś dzień nabierze zupełnie innych, jaśniejszych barw.

      świetlica

     • Kasztanobranie 2020

     • Już po raz kolejny ruszamy z akcją zbierania kasztanów. Tym razem akcji przyświeca szlachetny cel: 
      POMOC DLA LENKI
      Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców do udziału w zabawie i wspieraniu nas w tej akcji.

      Akcja trwa od 25-09-2020 r. do 20-10-2020 r.

      UWAGA: Worki (lub kartony) z informacją o ilości kasztanów (w kilogramach) z imieniem, nazwiskiem oraz wagą kasztanów przynosimy do:
      p. Sylwii Bublijewskiej (przedszkole)
      p. Doroty Kosińskiej (kl. 1-3)
      p. Katarzyny Piotrkowskiej (kl.4-8)

      Kasztanobranie_2020_Regulamin.pdf

     • Wizyta Strażników Miejskich

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta Strażników Miejskich.

      22 września najmłodszą grupę przedszkolaków odwiedzili pracownicy Straży Miejskiej w Nidzicy. Panowie przeprowadzili  rozmowę o bezpiecznym zachowaniu na drodze, prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz zachowaniu ostrożności wobec obcych osób oraz nieznanych nam zwierząt. Dzieci mogły również zobaczyć samochód Straży Miejskiej i na chwilę zamienić się w prawdziwych strażników. Serdecznie dziękujemy Panom Pawłowi Sobotce oraz Jackowi Borkowskiemu za poświęcony czas, drobne upominki oraz bardzo cenną lekcje o naszym bezpieczeństwie.

      Joanna Skibińska

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

     • W dniach 18 i  21.09.2020r obchodzony był Dzień Przedszkolaka w Oddziałach Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr  2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy. Dla dzieci były przygotowane różnorodne zabawy sportowe, malowanie w plenerze, wesołe zabawy na świeżym powietrzu, itp. Uśmiechy na twarzach i piękna pogoda dopełniły worek życzeń dla wszystkich przedszkolaków.

     • Uwaga! Ważna informacja

     • W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą COVID-19 zastosowaliśmy w naszej szkole działania profilaktyczne, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Informujemy również, że w poniedziałek, 21 września nasza placówka pracuje wg codziennego planu zajęć.

      Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy

     • Agresja Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r.

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Agresja Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. .

      Pierwsze uderzenie spadło o trzeciej nad ranem na Podwołoczyska, Czortków, Skałe i Husiatyn. Niewielkie strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza, liczące po kilkunastu żołnierzy, stawiały czasem opór zbyt duży jak na swoje możliwości. Nieliczni i słabo uzbrojeni żołnierze podjęli natychmiast pełną determinacji walkę w obronie napadniętej Ojczyzny. Wojsko Polskie podjęło walkę z Armią Czerwoną m.in. w obronie Grodna, Wilna, Podola. Lwów i Brześć oblegali wspólnie Rosjanie i Niemcy. Podobnie pod Kockiem 4 i 5 października grupa operacyjna "Polesie" generała Franciszka Kleeberga stoczyła ostatni bój w obronie Polski otoczona przez dywizje sowieckie i niemieckie. W zdobytych polskich miastach, m.in. w Białymstoku, Brześciu, Przemyślu, oddziały Armii Czerwonej i Wehrmachtu odbywały wspólne defilady. W Krakowie tuż obok siedziby gubernatora Hansa Franka utworzony został konsulat generalny Związku Sowieckiego. To właśnie tutaj NKWD i gestapo wspólnie ustalały szczegóły ludobójstwa niemieckiego i sowieckiego, w tym eksterminację elit polskiej inteligencji.

      Po 17 września 1939 r. pod sowiecką okupacją znalazło się 51 procent  powierzchni Polski i ponad 13 mln polskich obywateli. Do niewoli sowieckiej dostało się około ćwierć miliona podoficerów, oficerów i generałów Wojska Polskiego. Oprócz nich Rosjanie zagarnęli ponad 120 tysięcy funkcjonariuszy KOP, policji, straży więziennej, straży leśnej, a także urzędników państwowych, bankowych oraz księży. Około 15 tys. polskich oficerów, na mocy decyzji z      5 marca 1940 r., wymordowano wiosną 1940 r. w rejonie Katynia, Charkowa i Tweru.

      Ludność cywilną poddano surowym represjom. W ramach unifikacji z ZSRR na przyłączonych obszarach wprowadzono sowiecki podział administracyjny, dokonywano konfiskat majątków ziemskich, nacjonalizacji banków i wielkiego przemysłu. Unifikowano także szkolnictwo, planowo niszcząc polska kulturę. Język polski zastąpiono językami białoruskim i ukraińskim, a wkrótce rosyjskim. W wyniku czterech masowych deportacji, od 10 lutego 1940 r. do 22 czerwca 1941 r., wywieziono z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR łącznie ponad 300 tys. obywateli polskich. Stale jednak wywożono pojedyncze osoby. 

      Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku. Ma charakter zjazdu, a jego celem jest upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę i jej konsekwencji. Jest organizowany przez Związek Sybiraków – polską organizację grupującą byłych zesłańców. Każdego roku Sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. W spotkaniach bierze od początku udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.

      Prezentacja „Pamiętajmy o ofiarach agresji Związku Sowieckiego na Polskę” powstała dzięki współpracy z  uczniami  klas VII B i VII C.

      Opracował Adam Gorzka.

     • Z życia przedszkolnych Gwiazdeczek

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z życia przedszkolnych Gwiazdeczek.

      15 września najmłodsze przedszkolaki -„Gwiazdeczki” obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli dzień w którym w sposób szczególny podkreślamy wartości budowania pewności siebie, odkrywania własnych talentów oraz pobudzania wyobraźni wśród dzieci. Nasze przedszkolaki poznały wesołą piosenkę o kropeczce, wykonały piękne prace plastyczne, a na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomiki za piękny udział w obchodach tego przedszkolnego święta.”

      „Kodeks przedszkolaka” czyli jakie zasady panują w naszym przedszkolu. „Gwiazdeczki” poznały najważniejsze z nich i przypieczętowały je własnoręcznym stempelkiem.”

      Joanna Skibińska