• Przegląd Kolęd i Pastorałek

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przegląd Kolęd i Pastorałek.

      6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek w języku polskim, niemieckim i angielskim. Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom za zaprezentowanie swych talentów wokalno-muzycznych oraz za wspólne chwile spędzone na pielęgnowaniu pięknego zwyczaju jakim jest śpiewanie kolęd.

      Judyta Psiuk, Maria Burska

     • Mikołajki w oddziale przedszkolnym

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki w oddziale przedszkolnym.

      Każdy dzień w przedszkolu jest dla dzieci dniem radosnym, ale 6 grudnia w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy był dniem szczególnym - odwiedził nas Święty Mikołaj ze słodkim poczęstunkiem. Wszystkie przedszkolaki chciały Mikołajowi zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk z okazji jego imienin i w podziękowaniu za prezenty.

      Bawiliśmy się wyśmienicie podczas konkursu plastycznego na portret Św. Mikołaja, a także podczas konkursu na najpiękniejszą kolędę. Były super nagrody, które podarowała nam Pani dyrektor Dorota Dorozińska. Przedszkolaki w tym dniu były ubrane na czerwono, tak jak Św. Mikołaj. Zabawa była przednia i każde dziecko wyszło z przedszkola z uśmiechem na twarzy. Do zobaczenia za rok Św. Mikołaju! Dziękujemy za prezenty!

      Nauczycielki Oddziału Przedszkolnego

     • Szachiści z „Dwójki” na turnieju drużynowym w Ostródzie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szachiści z „Dwójki” na turnieju drużynowym w Ostródzie.

      Dnia 6 grudnia nasza drużyna szachistów w składzie Anna Wasiłowska kl III, Łukasz Wasiłowski kl II , Szymon Sarbiewski kl II  i Bartosz Szalis kl VI wzięła udział w turnieju szachowym.  Były to Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Igrzysk Dzieci w Drużynowych Szachach Dziewcząt i Chłopców rocznik 2007 w Ostródzie.

      Mimo młodego wieku naszych zawodników i debiutu w tej imprezie uplasowali się oni na VII miejscu wśród szkół z naszego województwa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Adam Gorzka

     • Andrzejkowo w świetlicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejkowo w świetlicy.

      "Zebrała się nasza gromada,
      Gdy już wieczór zapada.
      Chętni do zabawy w andrzejkową noc,
      Bo dziś wróżb i magii moc.
      Która pierwsza za mąż wyjdzie?
      I do kogo szczęście przyjdzie?

      Którzy dziś odpowiedź na pytanie znajdą?
      I którzy swą miłość odnajdą?
      Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
      Ale na wyniki jeszcze poczekamy.”

     • Mikołajki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki.

      Corocznie, 6 grudnia członkowie Rady Samorządu uczniowskiego przemieniają się w Św. Mikołaja, który ze swoim zastępem przechadza się po szkolnych salach i rozdaje słodkości. W tym roku tradycji także stało się zadość. Powyżej foto-relacja z wydarzenia.

     • Kasztanobranie zakończone

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kasztanobranie zakończone.

      Podczas tegorocznej akcji „Kasztanobranie 2019”, przy zaangażowaniu uczniów naszej szkoły udało się zebrać ponad 400 kg kasztanów! Zbiórka odbyła się przy współpracy z Nadleśnictwem w Jedwabnie. Celem prowadzonej akcji było pomaganie zwierzętom w przetrwaniu zimy.

      Lista tegorocznych zwycięzców:

      Oddział przedszkolny :

      I miejsce – Filip Malicha

      II miejsce – Drządzewska Hanna

      III miejsce – Pytlarczyk Aleksandra

      Wyróżnieni: Gniadek Sandra, Dziąbowska Angelika, Urbanowska Antonina, Lewandowski Michał, Gołębiewska Lena, Kolaczek Hanna.

      Szkoła podstawowa:

      I miejsce – Sarbiewski Sebastian

      II miejsce –  Miecznikowska Olga

      III miejsce – Mikołajczyk Kuba

      Wyróżnienie: Szczypińska Oliwia

      Wszystkim uczniom, rodzicom, wychowawcom i pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji.

      Organizatorzy:

      Dorota Kosińska

      Sylwia Bublijewska

      Elżbieta Nachtygal

     • Mikołajkowy szkolny turniej szachowy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkowy szkolny turniej szachowy.

      W środę 4 grudnia 2019 r. w naszej szkole został rozegrany III Szkolny Turniej Szachowy.  W tym roku właśnie tym turniejem zainaugurowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 Mikołajkowe Zabawy Integracyjno-Sportowe „Z Mikołajem jest bezpiecznie zimą, latem, wiecznie…”. Do rozgrywek zgłosiło się 15 miłośników szachów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia PZSzach – Pan Piotr Kraśniewski. Rozegrano 5 rund w tempie 10 minut + 5 sekund na zawodnika. W rozgrywkach brali udział uczniowie klas I - VI. Pierwsze miejsce zdobył Bartosz Szalis, klasa VI c, drugie Łukasz Wasiłowski kl. II b,  a trzecie zajęła Oliwia Sarbiewska kl. V b.

      Dyplomy i upominki otrzymali wszyscy uczestnicy turnieju.  Nagrody, wraz z gratulacjami, wręczyła Pani Dyrektor. Fundatorem nagród jest Dyrekcja szkoły, a turniej wspiera również proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego.

      Mamy nadzieję, że tegoroczne zawody szachowe staną się dodatkową zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy. Bowiem szachy to wspaniała gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi: uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości.

       Opracował Adam Gorzka

     • Świąteczny Skrzat

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świąteczny Skrzat.

      W dniu 03.12.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne. Klasa III b gościła Panią Patrycję mamę Wiktora, która pokazała uczniom jak w ciekawy i prosty sposób przygotować Świątecznego Skrzata. Przecinanie skarpetek, okiełznanie sypkiego ryżu oraz strzyżenie kudłatej brody było nie lada zadaniem, z którym dzieci poradziły sobie doskonale.

      Bardzo dziękujemy Pani Patrycji za mile spędzony czas i wspólne przygotowanie Świątecznych Skrzatów. Nasze klasowe dzieła będzie można podziwiać oraz kupić podczas zbliżającego się Jarmarku Bożonarodzeniowego, na który serdecznie zapraszamy.

      Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” (autor nieznany)

      Maria Burska i Joanna Skibińska

     • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.

      Uczniowie klasy III b w ramach realizacji programu „Zdrowo jem, więcej wiem” promując zdrowe odżywianie wśród swoich młodszych kolegów rozdali wykonane własnoręcznie, kolorowe ulotki dotyczące zalet jedzenia warzyw i owoców.

      Maria Burska i Joanna Skibińska

     • Wyróżnienie w historycznym konkursie wojewódzkim

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyróżnienie w historycznym konkursie wojewódzkim.

      Uczennice klasy szóstej Nikola Lubowiedzka i Roksana Bar uzyskały wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Moja miejscowość na przestrzeni 100 lat, w tym 15 lat w Unii Europejskiej”.  Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży przeszłością małej ojczyzny, kształtowanie postaw patriotycznych a także pokazanie proeuropejskiego wizerunku Nidzicy. Dziewczęta przygotowały opracowanie wraz z dokumentacją fotograficzną na temat historii Naszego miasta i inwestycji ostatnich 15 lat, gdy Polska należy do Unii Europejskiej. Zebrały też artykuły prasowe i przeprowadziły wywiad z Panem Burmistrzem. 

      Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali dnia 29 listopada 2019 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

                                                                                Adam Gorzka i Piotr Kościjańczuk.

     • Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami.

      2 grudnia w godzinach popołudniowych rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w świątecznych warsztatach plastycznych. Na stołach pojawiły się pachnące gałązki sosny i świerku oraz inne materiały plastyczne, z których wyczarowane zostały piękne bombki, choinki i stroiki.

      DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA UDZIAŁ W WARSZTATACH !!!

      Ewa Rzepczyńska

     • Szachy w nidzickiej „Dwójce”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szachy w nidzickiej „Dwójce”.

      Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha w latach 70-tych VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. W Europie Zachodniej gra  pojawiła się około IX wieku. Od tego czasu następowały zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy.

      Przyczyną prób popularyzacji szachów wśród młodzieży szkolnej są edukacyjne i wychowawcze walory tej gry. W 2012 roku Parlament Europejski poparł program "Szachy w szkole", który rekomenduje unijnym krajom wprowadzenie szachów do programów oświaty. Polski Związek Szachów od początku popierał tą inicjatywę na terenie naszego kraju. Reforma oświaty z 2017 roku zakłada naukę w szkołach podstaw gry w szachy.

      W Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy te założenia realizowane są poprzez utworzenie szachowego koła zainteresowań. Udało się je stworzyć  dzięki staraniom Dyrekcji szkoły, proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego  oraz  zaangażowaniu rodziców.  Organizujemy zawody szkolne oraz coroczne Grand Prix o randze międzynarodowej. Szkoła patronuje też niektórym wyjazdom uczniów na zawody do innych miast.

      Trenerem jest Pan Piotr Kraśniewski, wieloletni pasjonat gry w szachy, instruktor i sędzia, prezes UKS Uzdowo. Posiada olbrzymią wiedzę na temat szachów, którą przekazuje dzieciom i młodzieży podczas zajęć

      Koło Szachowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy  istnieje od 1 września 2016 roku. Obecnie w zajęciach bierze udział 16 uczniów. Dwóch absolwentów naszej szkoły posiada już kategorię instruktora. Uczestnicy poznają zasady gry, ćwiczą ruchy poszczególnych figur, uczą się strategii i przewidywania ruchów przeciwnika. Uczniowie poznają tajniki bicia w przelocie, roszady czy strategii prowadzących do sytuacji szach, szach-mat i pat. Celem zajęć jest: popularyzacja "królewskiej" gry przygotowanie do zawodów i przede wszystkim rozwiązywanie zadań szachowych oraz  gra w miłej atmosferze.   Ten dobry klimat dla rozwijania pasji gry w szachy owocuje w tym roku szkolnym dużymi sukcesami naszych uczniów.  Należy wspomnieć o znakomitych wynikach w  IV Turnieju Szachowym dla Dzieci i Młodzieży z Okazji Święta Niepodległości o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie  dnia 26 października 2019 r. W klasyfikacji dziewcząt klas I-IV Anna Wasiłowska  uczennica klasy III zajęła pierwsze miejsce. Świetne szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji klas I-IV zajął Szymon Sarbiewski uczeń klasy II, a czternaste Łukasz Wasiłowski uczeń klasy II.  Nasi szachiści startują też w Wojewódzkiej Szkolnej Lidze Szachowej w Uzdowie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, gdzie zajmują czołowe  miejsca w II lidze i dzielnie walczą w I lidze. Szkoła Podstawowa nr 2 zajmuje też II miejsce drużynowo. Inne osiągnięcia naszych najlepszych szachistów,  którzy grają w szachy od roku :

      Anna Wasiłowska  kl III-    VIII Otwarte Mistrzostwa Olsztyna  Edukacji Wczesnoszkolnej – kategoria dziewcząt- 3 miejsce 

      Oliwia Sarbiewska kl V -  XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy- Szachowe Nadzieje w Ostródzie - juniorki do lat 12. - 6 miejsce 

      Szymon Sarbiewski kl II - XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy- Szachowe Nadzieje w Ostródzie – chłopcy do lat 8.  – 14 miejsce 

      Wspaniale by było gdyby dzieci zasiadały w domach z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy znajomymi  do partii szachów. A może ktoś jeszcze ulegnie tej pasji?

      Opracowali: Adam Gorzka i Piotr Kościjańczuk

     • Pasowanie na Przedszkolaka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowania na Przedszkolaka.

      Dzisiejszy dzień – 29.11.2019 r. był szczególnym dniem dla dzieci z grupy trzylatków z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy.  W grupie „Misie” odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. To uroczystość szczególna, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, pełna emocji i wzruszeń.  Pani dyrektor Dorota Dorozińska mianowała dzieci na przedszkolaków po złożeniu przez nich przysięgi.

      Od dzisiaj dzieci trzyletnie są już pełnoprawnymi przedszkolakami. Tańczyły, śpiewały, recytowały wierszyki. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, prezenty dla swoich dzieci,  a także  włączyli się w ozdobienie sali . Jestem za to ogromnie wdzięczna i bardzo dumna z maluchów, które mimo lekkiej tremy bardzo efektownie się zaprezentowały.

      Joanna Pomichowska

     • Rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego „Kochamy nasze zwierzaki”

     • W listopadzie 2019 r. uczniowie oraz przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 2 wzięli udział w konkursie plastycznym „Kochamy nasze zwierzaki”. Celem konkursu było: rozwijanie wrażliwości na świat zwierząt, promowanie i rozpowszechnianie wśród dzieci miłości do zwierząt, odpowiedzialności za zwierzęta i troski o ich los.

      Kryteria oceny: estetyka, pomysł, sposób wykonania, wkład pracy uczestnika. W konkursie udział wzięło 25 uczniów.

      Powołana komisja wybrała najciekawsze prace, które spełniały założone kryteria. Nagrodzeni uczniowie z Oddziału Przedszkolnego to:

      I miejsce zajęła Sandra Gniadek

      II miejsce zajęła Nadia Szczepkowska

      III miejsce zajęła Maria Zach

      Wyróżnieni uczniowie to:

      Stanisław Siedlikowski

      Blanka Kusik

      Maria Wasilewska

      Nagrodzeni uczniowie z klas I – III to:

      I miejsce zajęła Zuzanna Zalewska

      II miejsce zajęła Alicja Kozicka

      III miejsce zajął Igor Chojnacki

      Wyróżnieni uczniowie to:

      Łukasz Wasiłowski

      Alan Rudziński

      Magdalena Łukasik

      Laura Górniak

      Joanna Jakoniuk

      Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom i zapraszamy do angażowania się w kolejnye konkursy organizowane przez świetlicę.

     • Order Miłośnika Sportu

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Order Miłośnika Sportu.

      Uczniowie klasy IIIa w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"wykonali z jednorazowych, papierowych talerzyków Ordery Miłośnika Sportu. Wykazali się dużą aktywnością twórczą. Zwycięzca został wybrany przez uczniów w drodze głosowania. Został nim Filip Kryszczyński, to jego order okazał się formą nagrody, o której marzy każde dziecko. Gratulujemy!!!

      A. Łukaszewska, N. Dreger

     • Zagadki owocowo - warzywne w kl. 3 a

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zagadki owocowo - warzywne w kl 3 a.

      W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" uczniowie klasy IIIa przystąpili do konkursy "Zagadki owocowo-warzywne". Zadaniem uczestników było ułożenie krótkich rymowanych zagadek o warzywach i owocach . Wpłynęły bardzo ciekawe i pięknie wykonane prace. Wśród zagadek owocowych zwyciężyła Zuzanna Kuczyńska , a warzywnych Maja Galicka.

      Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Wszystkie prace zostały złożone w Klasową Księgę Zagadek Owocowo-Warzywnych.

      A.Łukaszewska, N.Dreger

     • Święto Niepodległości w Świetlicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości w Świetlicy.

      W tygodniu poprzedzającym obchody uroczystości 11 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się rozmowy na temat Święta Niepodległości. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka, będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę w zwycięstwo. Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, włączając się w szkolne obchody tego święta a także rozwijając poczucie przynależności narodowej, postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

      Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonali godła Polski, biało – czerwone kotyliony, którymi przyozdobiły swoje stroje w czasie uroczystości szkolnych. Uczniowie wysłuchali również historii Józefa Piłsudskiego i zapoznali się z wystawą poświęconą generałowi i wydarzeniom 11 listopada. Zwieńczeniem tych wszystkich działań było stworzenie kącika patriotycznego, do którego wykorzystano prace wykonane właśnie przez dzieci.