• Świetlicowy cykl świąteczny. „Girlanda wielkanocna”

     • Materiały: biała kartka, kolorowy papier, ołówek, nożyczki, dziurkacz, sznurek (włóczka), wstążki różnego koloru, płatki higieniczne, klej.

      Sposób przygotowania girlandy wielkanocnej:
      1.Wydrukuj szablon i wytnij.
      2.Odrysuj szablon na kilku kolorowych kartkach oraz powycinaj zajączki.
      3.Przykładowe zajączki.
      4.Wytnij z płatka kosmetycznego koła i przyklej na wybrane przez Ciebie zające.
      5.Zawiąż kokardy zajączkom.
      6.Przedziurkuj uszy zająca.
      7.Przewlekaj sznurek (wstążkę lub włóczkę) przez uszy zająca.

      Girlanda już gotowa !!!

      POCHWAL SIĘ SWOJĄ PIĘKNĄ GIRLANDĄ, ZRÓB ZDJĘCIE I PRZEŚLIJ MAILEM NA ADRES:  swietlicaszkolna.spnr2@onet.eu 

      Nauczyciele świetlicy

     • Świetlicowy cykl świąteczny

     • "Wielkanocny koszyk"

      Drodzy uczniowie święta za pasem więc poniżej przedstawiamy wam filmik ukazujący jak należy przygotować tradycyjny kosz wielkanocny oraz symbolikę jego pokarmów. Natomiast dla miłośników rysunku przygotowaliśmy filmik pokazujący jak można narysować kosz wielkanocny. Życzymy miłego oglądania.

      Nauczyciele świetlicy

     • Świetlicowy wielkanocny kącik kulinarny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świetlicowy wielkanocny kącik kulinarny.

      Głównym atrybutem świąt Wielkiej Nocy od wieków jest jajko. Dlaczego? Bo symbolizuje ono  triumf życia nad śmiercią i początek nowego życia. Dlatego nie może zabraknąć go na świątecznym stole. Zapraszamy do naszej kulinarnej galerii. Może wy spróbujecie  wyczarować  coś oryginalnego na wielkanocne śniadanie z jajkiem w roli głównej. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami? SMACZNEGO JAJKA!!!

     • Nauczyciele świetlicy zapraszają

     • Zbliżają się Święta Wielkanocne. Niestety, w tym roku nie będzie to pora spotkań i odwiedzin. Możemy jednak spotykać się z przyjaciółmi wirtualnie. Nie ważne jak daleko, ile kilometrów jesteśmy od siebie, ale ważne jak blisko są nasze serca. Zachęcamy wszystkich chętnych uczniów do przesyłania na facebooku wirtualnych życzeń wielkanocnych. ZDROWYCH ŚWIĄT!!!

     • Zajęcia świetlicowe

     • Proponuję kolejne ćwiczenia logopedyczne utrwalające wymowę głoski sz. Na moim profilu Facebook jest umieszczona też kolejna lekcja gry w szachy. Zapraszam.

      Adam Gorzka

     • Świetlicowy cykl świąteczny

     • ,,PISANKI” Ważnym elementem świąt Wielkiej Nocy są pisanki, czyli kolorowe jajka. Jajko od wieków było postrzegane w wielu kulturach, jako symbol początku, praźródło istnienia, zdrowia czy energii. Przede wszystkim jednak weszło do naszej historii, jako Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w chrześcijaństwie. Zwyczaj malowania jajek znany był już w starożytnym Rzymie, o czym wspominali Owidiusz i Pliniusz, jednak pierwsze skorupy glinianych jajek pokrytych wzorami odnaleziono już znacznie wcześniej, gdyż w starożytnej Mezopotamii ok. trzech tysięcy lat temu. Również w starożytnym Egipcie zdobiono jajka wizerunkami skarabeuszy, natomiast w starożytnych Chinach malowano jajka rysunkami kwiatów oraz ptaków.

      Do Polski malowanie jajek przywędrowało wraz z rozwojem chrześcijaństwa w X wieku. Dowody tego odnaleziono podczas prac archeologicznych w Ostrówku pod Opolem. Popularność pisanek była nad Wisłą zawsze ogromna i w dalszym ciągu się utrzymuje, co potwierdzają odmienne wzory i technika zdobienia jajek dla każdego regionu Polski. Z tak niezwykłą popularnością pisanek wiązała się wiara w jajko, jako tą siłę, która przeciwdziałała złym mocom oraz wpływała na rozwój uczuć młodych ludzi.                                                                   

      Nauczyciele świetlicy

      Źródło: http://know-howhistoria.pl/wielkanoc-historia-swiat-wielkanocnych/

     • Nasi skrzydlaci przyjaciele zimą

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasi skrzydlaci przyjaciele zimą.

      Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też uczniowie z klas 1-3 zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest dokarmianie ptaków zimą. W czasie zimy wiele osób chętnie dokarmia ptaki. Niestety, nie zawsze robimy to umiejętnie i zamiast pomagać ptakom niechcący im szkodzimy. Zanim rozpocznie się dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się co nieco na ten temat, zwłaszcza gdy angażuje się do tego dzieci.

      W naszej szkolnej świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia, których celem było kształtowanie opiekuńczych postaw wobec ptaków, zachęcanie do dokarmiania ptaków w okresie zimy oraz zainteresowanie dzieci światem przyrody. Na początku zajęć zostało przeczytane opowiadanie o „Antku i jego skrzydlatych przyjaciołach”, który zawierał prośbę o dokarmianie ptaków i zwierząt.

      Aby wzbogacić wiedzę uczniów o ptakach zaprezentowaliśmy dzieciom biologiczną budowę różnych gatunków ptaków. Uczniowie również dowiedzieli się, jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki, poznali zasady dokarmiania ptaków. Pracując w zespołach wyszukiwali nazwy ptaków w podanych zdaniach, które zostają na zimę w kraju. Samodzielnie wykonali pracę plastyczną pod nazwą „Ptasia stołówka”.

      Uważamy, że takie zajęcia uwrażliwią dzieci na piękno przyrody, zwiększą zainteresowanie ptakami. Obserwacja ptaków w pobliskim środowisku dziecka będzie też okazją do wykazania emocji i ciekawych spostrzeżeń w pracach plastycznych. Opieka nad ptakami w czasie zimy da uczniom poczucie jedności z przyrodą, nauczy ich odpowiedzialności i systematyczności.

       

                                                                                                                                                  Świetlica szkolna

     • Świetlicowa akademia zdrowia

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świetlicowa akademia zdrowia.

      Na świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia.  Głównym celem  było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez:                                                                    

      - uczenie zasad zdrowego odżywiania,                                                                                                       

      - przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych,                                                                                                                                       

      - wykonanie przez dzieci własnych pojemników z drugim śniadaniem,                                                      

      - przygotowanie zdrowego szaszłyka owocowego,                                                                                                                                                

      -przeprowadzenie zajęcia na temat hałasu,                                                                            

      -zabawy i gry ruchowe,                                                                                                      

      -rozwiązywanie zagadek o warzywach i owocach,                                                                                                      

      -organizacja jesiennego turnieju sportowego.                       .

      Jak również upowszechniania świadomość na temat zagrożeń wynikających z braku nawyków higienicznych. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami wynikającymi z braku podstawowych nawyków higienicznych poprzez:                                                                              

      - pogadankę na temat zasad higieny,                                                                                                                                                                                         

      - instruktaż mycia rąk,                                                                                                              

      -zapoznanie z niektórymi chorobami przenoszonymi drogą  brudnych rąk,                         

      -organizacje Dnia Dentysty na wesoło.

      Podczas zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne oraz uczyli się wierszyków i piosenek o zdrowiu.  Chcemy, żeby dzieci za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat były zdrowymi i aktywnymi dorosłymi. Ważne było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Świetlica szkolna

    • Świetlicowy cykl świąteczny "Niedziela palmowa"
     • Świetlicowy cykl świąteczny "Niedziela palmowa"

     • Dzień ten rozpoczyna obchody wielkopostne. W tradycji ludowej przetrwało aż do dziś nazewnictwo Niedziela Kwietna (od świąt, które najczęściej wypadają w kwietniu) lub Niedziela Wierzbna (od gałązek, które w Polce zastępowały palmy). Święcenie palm i procesja z nimi ma swoją długą tradycję sięgającą samych początków chrześcijaństwa i Jezusa Chrystusa, który odbył uroczysty wjazd na osiołku do Jerozolimy i był wtedy witany przez tłumy mieszkańców gałązkami palmowymi oraz wołaniem „Hosanna!”. Od IV wieku na stałe pojawia się więc ten zwyczaj w Ziemi Świętej, po czym dociera w siódmym stuleciu do Europy.

      Oficjalnie do liturgii zwyczaj poświęcania palm został wprowadzony w XI wieku. Z palmami i gałązkami wierzbowymi wiązała się wiara ludzi w magiczną ich moc, siłę. Miały one odpędzać chmury gradowe, chronić przed różnymi klęskami, przynosić urodzaj, zapewniać płodność, odpędzać robactwo. Z tych właśnie powodów święto to cieszy się taką popularnością, podobnie, jak tworzenie wielkanocnych palm dużych rozmiarów ponad kilkunastometrowych.

      Poniżej przedstawiamy wam filmiki dzięki którym możecie nauczyć się jak rysuje się palmę oraz jak wykonać palmę z bibuły.  ZAPRASZAMY !!!

      POCHWAL SIĘ SWOJĄ PALMĄ ZRÓB ZDJĘCIE I PRZSLIJ NA MAIL swietlicaszkolna.spnr2@onet.eu

      Nauczyciele świetlicy

      Źródło: http://know-howhistoria.pl/wielkanoc-historia-swiat-wielkanocnych/

     • Świetlica szkolna poleca...

     •  Kolorowe kanapki

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się podczas lekcji i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Wspólnie z bliskimi podczas weekendu zróbcie kolorowe, zdrowe i smaczne kanapki. Pamiętajcie o wyszorowaniu rączek przed pracą! SMACZNEGO!