• Wizyta Teatru Czwarte Miasto

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta Teatru Czwarte Miasto.

      23 września br. na scenie naszego kina po raz kolejny zaprezentowali się młodzi aktorzy gdyńskiej grupy artystycznej pod nazwą "Teatr Czwarte Miasto". Jednym z członków ekipy jest Mateusz Feliński, absolwent naszej szkoły. Grupa zaprezentowała uczniom spektakl opowiadający o przygodach Plastusia. Wszystkim bardzo się podobało. Czekamy na kolejną wizytę.

     • Kasztanobranie 2019. Zapraszamy do konkursu!

     • Już po raz kolejny ruszamy z akcją zbierania kasztanów. Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zabawie. Dla dzieci biorących udział w akcji przewidziano nagrody.  Akcja trwa od 2019-09-23 do 2019-10-24*

      UWAGA: Worki (lub kartony) z informacją o ilości kasztanów (w kilogramach) z imieniem, nazwiskiem oraz wagą kasztanów przynosimy do p. Doroty Kosińskiej, p. Sylwii Bublijewskiej lub p. Eli Nachtygal.

       

      REGULAMIN KONKURSU KASZTANOBRANIE 2019

       1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kajki w Nidzicy.

      2. Konkurs polega na zbiórce kasztanów, które  muszą być zdrowe i przechowywane w suchym miejscu w celu uniemożliwienia ich pleśnienia.

      3. Konkurs jest skierowany do dzieci z oddziału  przedszkolnego i  uczniów szkoły podstawowej.

      4. Konkurs trwa od 23 września  do 24 października 2019 roku.

       5. Celem zbiórki jest zaangażowanie lokalnej  społeczności w proste działania na rzecz przyrody, popularyzacja i promocja walorów przyrodniczych, propagowanie działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

       6. W zbiórce kasztanów mogą uczestniczyć inne osoby (np. nauczyciele, wychowawcy, rodzice lub opiekunowie).

      7. Nagrody  otrzymają  uczniowie którzy  zbiorą najwięcej kasztanów (5 z oddziału przedszkolnego i 5 ze szkoły podstawowej).

      8. Każdy worek z kasztanami powinien zawierać poniższe dane: - imię, nazwisko, klasa oraz wagę.

      9. Koordynatorzy akcji są p. D. Kosińska (Szkoła Podstawowa) , p.Sylwia Bublijewska i p. Ela Nachtygal (Oddział Przedszkolny).

      9. Zwycięzcy poinformowani zostaną o wygranej  w terminie do 15.11.2018 r.

     • Uwaga! Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

     • 27 września br. w godzinach 9.00 - 13.00 odbędą się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.Tego dnia spośród 37 kandydatów wybierzemy na nową kadencję 7 przedstawicieli społeczności uczniowskiej oraz opiekuna SU. Życzymy trafnych wyborów!

     • Spotkanie z panem Zygmuntem Augustyniakiem

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z panem Zygmuntem Augustyniakiem.

      Historię jako dział wiedzy o świecie można poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich, takim, który pozwala zachować długo w pamięci informacje, daty i osoby jest lekcja historii, której bohaterem jest człowiek, który jest żywym świadkiem ważnych wydarzeń z dziejów, czy to Polski, czy Europy, czy nawet świata.

      W takiej lekcji uczestniczyli ostatnio uczniowie klas ósmych, którym dane było poznać pana Zygmunta Augustyniaka, emerytowanego pracownika służby zdrowia, uczestnika wydarzeń lat 1980 - 81, lat, kiedy to z ogólnonarodowego zrywu zrodziła się idea miedzyludzkiej współpracy i ukształtowała się jako Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", w kórym to związku działał jako jeden z założycieli Sekcji Krajowej służby zdrowia. 

      Pan Zygmunt przybliżył uczniom tło społeczne tamtych lat. Opowiedział o czasach, które dzisiaj wydają się niemożliwe do przeżycia. Przykład: kartki na buty, na cukier, itp. Opowiedział o swojej działalności politycznej w podziemiu solidarnościowym, o tym jak przeciwstawiał się ówczesnej, komunistycznej władzy, o kolportowaniu nielegalnych pism, wydawnictw i książek, o swoim aresztowaniu i skazaniu na pobyt w więzieniu.
      Dzięki opowieściom pana Zygmunta Augustyniaka uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o czasach, kiedy kształtowała się współczesna Polska.

      Piotr Kościjańczuk

     • Myję ręce, bo wiem więcej!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Myjemy ręce, bo wiemy więcej.

      Takie hasło - rymowanka towarzyszyła uczniom i ich wychowawcom w tegorocznej akcji edukacyjnej, której organizatorem w naszym województwie jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Dzisiaj, tj. 19 września w naszej szkole uczniowie klas 1 - 3 oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego z zapałem i radością uczestniczyli w zbiorowym myciu rąk.

      Taka niby banalna czynność, ale myć ręce to trzeba umieć! Nie wystarczy chlap, chlap po wierzchu i chodu z łazienki, ale myć ręce trzeba z... głową!  Przy myciu rąk, często zapominamy o kciukach, przestrzeniach między palcami, zewnętrznych częściach dłoni oraz o paznokciach. A w zakamarkach dłoni mogą pozostawać zarazki, dlatego mycia rąk zdecydowanie nie należy lekceważyć! W czasie akcji dzieci uzmysłowiły sobie, że mycie rąk jest niezwykle istotne. Należy myć je po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po kontakcie z surowym mięsem, jajkami, po powrocie do domu, po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, po zabawie ze zwierzętami, po dmuchaniu nosa w chusteczkę lub kichnięciu lub kaszlu w dłonie. Dlatego, co szczególnie podkreślają nasi uczniowie, aby zdrowym i szczęśliwym być trzeba często ręce myć!

      Piotr Kościjańczuk

     • Myję ręce, więc wiem więcej!

     • W naszej szkole 18 września br. odbędzie się akcja "Myję ręce, więc wiem więcej". Patronat nad akcją roztoczy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

      Poniżej linki do informacji - instrukcji, jak prawidłowo myć ręce, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Zapraszamy do lektury :)

     • Nasi sztangiści w Telewizji Mazury

     • Podnoszenie ciężarów - lekkie nie jest. Nie zniechęca to jednak kandydatów. Zdarza się, że ciężko jest grupę pomieścić w sali! To wymowne. Nidzickich sztangistów charakteryzuje duży upór, systematyczność i predyspozycje fizyczne.

     • Wojewódzkie spotkanie Szkół Promujących Zdrowie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie Szkół Promujących Zdrowie.

      30 sierpnia br. odbyło się w naszej szkole spotkanie przedstawicieli placówek zgaszających swój akces do otrzymania certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie". W spotkaniu uczestniczyła pani Anna Zdanukiewicz, starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Z naszej strony organizatorem wydarzenia był zespół ds. promocji zdrowia z panią Ewą Hinburg na czele.

     • Pielęgnujemy pamięć o zmarłych nauczycielach

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pamiętamy o zmarłych nauczycielach.

      Po uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego delegacja uczniów naszej szkoły udała się na nidzicki cmentarz. Tam na grobach nauczycieli, którzy pracowali w naszej placówce uczniowie w imieniu szkolnej społeczności złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób uczciliśmy pamięć o ludziach, których życiowe losy splotły się z historią nidzickiej Dwójki.

      Nie zapomnieliśmy także o grobie pani Pelagii Bielawskiej, nidzickiej nauczycielki, bojowniczki o polską szkołę na Mazurach w czasach, kiedy niemieckie władze prześladowały ludzi mówiących po polsku.

     • 80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa.

      Atak Niemiec na Polskę, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, nastąpił o godzinie 4:40 1 września 1939 roku, nalotem na Wieluń. Napaść poprzedziły liczne incydenty i prowokacje niemieckie. 1 września wojska niemieckie uderzyły na całej długości granicy polsko-niemieckiej, atak wspomagany był nalotami  bombowymi.

      Jednak symbolem ataku i rozpoczęcia wojny stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4:45 strzałami pancernika Schleswig-Holstein, który z kurtuazyjną wizytą wpłynął do portu w Gdańsku kilka dni wcześniej. 205 polskich żołnierzy placówki Westerplatte, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego, broniło się przez siedem dni przed siłami liczącymi 3,4 tys. żołnierzy niemieckich.

      Ten pierwszy etap wojny nazwany został kampanią wrześniową lub wojną obronną. W chwili wybuchu wojny Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją z 1921 roku, układ sojuszniczy z Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 roku oraz sojusz z Rumunią, który obowiązywał jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRS.

      3 września 1939 roku  Wielka Brytania  i  Francja wypowiedziały wojnę Niemcom i formalnie wojna nabrała charakteru światowego. Wraz z Wielką Brytanią do wojny przystąpiły Indie i główne państwa Wspólnoty Brytyjskiej: Australia i Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki i Kanada. Do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się Słowacja, która była wówczas protektoratem Niemiec. 17 września 1939 roku nastąpiła agresja sowiecka na Polskę.

      Polska kapitulowała 6 października 1939 roku. Terytorium państwowe Rzeczypospolitej zostało całkowicie okupowane i  traktatem z 28 września 1939 roku, wbrew prawu międzynarodowemu, podzielone między Niemcy i ZSRS.

      Stojący przed nidzickim dworcem kolejowym pomnik lotników polskich przypomina o mało znanym epizodzie z czasów kampanii wrześniowej. Polscy lotnicy, którzy wykonywali loty zwiadowcze, by obserwować rozlokowanie niemieckich wojsk, 2 września zbombardowali wypełniony niemieckimi żołnierzami dworzec. 

      Opracował : Adam Gorzka

     • Zajęcia adaptacyjne w oddziale przedszkolnym i klasach pierwszych

     • Powoli, dzień po dniu zbliża się koniec wakacji, w związku z tym, 29 sierpnia 2019 r. rodzice i dzieci uczestniczyły w zajęciach adaptacyjnych w oddziale przedszkolnym i klasach pierwszych. Zajęcia mające na celu przygotować dzieci do włączenia się w życie społeczności szkolnej przygotowały i przeprowadziły panie wychowawczynie oddziału przedszkolnego i nauczycielki klas pierwszych.

    • Dowożenie uczniów w roku szkolnym 2019/20
     • Dowożenie uczniów w roku szkolnym 2019/20

     • W roku szkolnym 2019/20 dowożenie uczniów na  niżej wymienionych trasach będzie biletowane bezpłatnie.

      1. Rozdroże - Szerokopaś - ul. Szerokopaś

      2. Kanigowo - Kol. Kanigowo - Pawliki  -Kamionka - Siemiątki - Piątki

      3. Olszewo

      4. Grzegórzki - Bartoszki - Piotrowice - Magdaleniec - Módłki - Waszulki - Robaczewo

      5. Załuski - Litwinki

      Wszyscy uczniowie dojeżdżający  od klasy I-VIII zobowiązani są do posiadania legitymacji szkolnej.

      Prosimy rodziców, aby dzieci, które nie mają legitymacji, wyrobiły je jak najszybciej.

      Należy zgłosić się do sekretariatu szkoły z jednym  zdjęciem. Na odwrocie proszę podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

    • Powoli, dzień po dniu zbliża się koniec wakacji
     • Powoli, dzień po dniu zbliża się koniec wakacji

     • W związku z tym, rodziców i dzieci serdecznie zapraszamy do naszej szkoły 29 sierpnia 2019 r. Tego dnia w godzinach od 10 do 13 odbędą się zajęcia adaptacyjne w oddziale przedszkolnym i klasach pierwszych.