• Wizyta na Olimpie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta na Olimpie.

      Tym razem na Olimpie ucztowała klasa 5a. Uczniowie, oprócz przygotowania stroju i atrybutów, mieli  za zadanie zebrać  informacje  na temat wylosowanego bohatera mitycznego oraz zaprezentować się w jego imieniu. Podobnie jak wcześniej w klasie 5c, wszyscy wypadli doskonale. Gratulujemy uczniom. Dziękujemy rodzicom uczniów 5a i 5c , którzy zaangażowali się w przygotowanie strojów i atrybutów swoich małych bogów i boginek.

      Ewa Hinburg

     • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

      Corocznie 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 roku parlament. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zjazdu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

      W działania antykomunistycznego podziemia włączyło się ponad 200 tysięcy osób. Były to osoby walczące od 1939 roku z okupantem, a po wojnie kontynuowały swoją walkę. Historycy uważają, że nie mieli oni szans na zakończenie walki, ponieważ Sowieci chcieli zniszczyć najbardziej radykalną część społeczeństwa. Z tego powodu w latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy z nich.

      Władze planują zbudować Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W lutym 2016 roku akt utworzenia takiego muzeum podpisał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A jego zastępca, Patryk Jaki, wyrażał nadzieję, że takie muzeum powstanie do 2020 roku.

      Według prezydenta Andrzeja Dudy, żołnierze antykomunistycznego podziemia są wzorem dla młodych ludzi, jak nie zaprzeć się ideałów. Jak mówi Prezydent Żołnierze Wyklęci staną się "wielkim i pięknym fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski".

                                                                                       Opracował : Adam Gorzka

     • Światowy Dzień Kota

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Kota.

      „Szare bure lub pstrokate,

      wszystkie koty za pan brat,

      mają drogi swe i płoty,

      po prostu koci świat,

      po prostu koci świat”.

       

      17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. To dobra okazja, by poznać rasy, zwyczaje i problemy bezdomnych i głodujących kotów. Podczas zajęć świetlicowych w ramach edukacji humanistycznej prowadzone były zajęcia literackie, muzyczne, przyrodnicze. Portrety kocich piękności przyozdobiły naszą galerię.

     • Wehikuł czasu

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wehikuł czasu.

      Dnia 20 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Nidzicy odbył się seans bajkowy. Uczniowie klas I-III cofnęli się w czasie do lat 80. Bajki z kliszy z napisami i bez dźwięku wyświetlane na ścianie, wzbudziły wielką ciekawość. Wspólne zabawy tj.: „Pomidor”, „Państwa - Miasta”, „1-2-3 Baba - Jaga patrzy”, „Ciepło zimno”, „Głuchy telefon”, itp. wywołały mnóstwo emocji.

      Mamy nadzieję, że ta krótka lekcja „historii” lat 80, rozbudziła ciekawość naszych najmłodszych uczniów oraz, że z chęcią będą odtąd wykorzystywać zaprezentowane pomysły spędzania wolnego czasu w okresie tak pięknym, jakim jest dzieciństwo.

      Maria Burska, Judyta Psiuk i Anna Kawecka

     • Sukces uczennicy Dwójki w ogólnopolskim konkursie plastycznym

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sukces uczennicy Dwójki w ogólnopolskim konkursie plastycznym.

      W Sportowej Szkole Podstawowej nr 17 w Sosnowcu został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs plastyczny "Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa”.

      Nadrzędnym jego celem było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie kreatywności, wyobraźni i zdolności manualnych poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych. Konkurs był adresowany do uczniów klas I-VI szkół podstawowych, w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I-III oraz kl. IV-VI. Wzięło w nim udział 161 uczniów  z całej Polski, w tym 21 z  naszej placówki.

      Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie dekoracji świątecznej dowolną techniką w formie przestrzennej, z wykorzystaniem różnych materiałów. Dopuszczono możliwość pomocy rodzica lub nauczyciela prowadzącego. Jury przy wyborze laureatów wzięło pod uwagę następujące aspekty: zgodność z tematem, oryginalność, pomysłowość, a także estetykę wykonania pracy. Prace naszych uczniów były piękne, zachwycały kreatywnością i nietuzinkowym podejściem do tematu. Zostały one wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w szkole organizatora konkursu.

      Mamy zaszczyt poinformować, że praca uczennicy z kl. III,,a” Szkoły Podstawowej nr 2     im. Michała Kajki w Nidzicy Magdaleny Skonieckiej znalazła uznanie w oczach jury i zajęła II miejsce. Laureatka uhonorowana została pamiątkowym dyplomem oraz nagrodą rzeczową. Magdalenie serdecznie gratulujemy osiągniętego sukcesu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki od p. Doroty Dorozińskiej – dyrektora naszej szkoły.

      Dziękujemy za tak liczny udział oraz godne reprezentowanie szkoły i naszego miasta.

      Opiekun konkursu: p. Małgorzata Rydzewska

     • Dzień Babci i Dziadka w świetlicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadka w świetlicy.

      Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe styczniowe święta. Z tej okazji świetliczaki przygotowały  wiązanki kwiatów, laurki oraz wierszyki i...

      "Wszystkie wnuki , nawet duże ,
      nawet takie po maturze,
      nawet takie z długą brodą aż po pas,
      niech do babci lecą z kwiatkiem
      i zaniosą na dokładkę tę piosenkę:
      którą śpiewa każdy z nas, którą śpiewa każdy z nas.

      U babci jest słodko,
      świat pachnie szarlotką ”.

     • Nałóg to mój wróg

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nałóg to mój wróg.

      Dnia 22 lutego 2019 r. uczniowie klas 4-8 SP i 3 Gimnazjum wzięli udział w projekcie szkolnym pt. "NAŁÓG TO MÓJ WRÓG". Każda z klas miała do zaprezentowania do wyboru krótki skecz, scenkę, wiersze lub piosenki na temat walki z nikotyną, alkoholem, narkotykami lub dopalaczami.

      W czasie spotkania zostały poruszone tematy używek takich  jak: papierosy, alkohol, narkotyki, które prowadzą do uzależnień i negatywnie działają na organizm ludzki. Szczególnie młode organizmy są podatne na uszkodzenia centralnego układu nerwowego przejawiające się zaburzeniami czynności umysłowych: myślenia i pamięci.

      Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko palenie, picie czy branie narkotyków jest nałogiem, ale również zażywanie zbyt dużej ilości lekarstw czyli lekomania, objadanie się chipsami, picie napojów słodzonych w tym energetycznych, używanie non stop telefonu, granie w gry komputerowe, a także pracoholizm, który dosięga wielu dorosłych.

      Akcja została przyjęta pozytywnie wszyscy się świetnie bawili i mamy nadzieję, że zrozumieli jak ważne jest zdrowie bo jest tylko jedno.

      Koordynatorem akcji była: p. Katarzyna Piotrkowska, pomocą służyli: p. Marcin Bąkowski, p. Beata Warecka, p. Jolanta Wiśniewska, p. Halina Roman

     • Co dalej ośmioklasisto i absolwencie gimnazjum?

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Co dalej ósmoklasisto i absolwencie gimnazjum?.

      19 lutego br. naszą szkołę odwiedzili pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty. Celem pobytu pani Jolanty Borowieckiej i Piotra Raźniewskiego była prezentacja możliwości wyboru dróg dalszego kształcenia dla tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum.

      Na zakonczenie wizyty goście długo i szczegółowo odpowiadali na pytania i wyjaśniali wątpliwości, z jakimi borykają się rodzice uczniów przyszłorocznych szkół średnich.

     • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!.

      Pod takim hasłem w styczniu 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy odbyły się zajęcia z najmłodszymi uczniami. Zostały one przeprowadzone w ramach trwającej od kilku lat cyklicznej akcji, zainicjowanej przez p. Małgorzatę Rydzewską.

      Poprowadził je funkcjonariusz nidzickiej policji st. asp. Janusz Kawka. Prelegent przybliżył najmłodszym słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na obowiązek noszenia elementów odblaskowych w warunkach ograniczonej widoczności. Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez p. policjanta najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego 60 odblaskowych misi, które umieszczone w widocznym miejscu,  z pewnością poprawią ich bezpieczeństwo na drodze.  Wykonaniem  odblasków dla młodszych kolegów zajęli się starsi uczniowie naszej szkoły, natomiast materiały niezbędne do ich wykonania pozyskała p. Małgorzata Rydzewska.

       Małgorzata Rydzewska

     • Wizyta klasy 5 a w schronisku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta klasy 5 a w schronisku.

      Uczniowie klasy 5a nidzickiej Dwójki, zamiast obdarować się wzajemnie prezentami podczas klasowej Wigilii, postanowili wspomóc Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Podaj Łapę” w Tatarach. Zorganizowali zbiórkę karmy, którą osobiście przekazali 15 lutego w ramach zajęć z wychowawcą. Dowóz zorganizował jeden z rodziców – pan Mariusz Wiśniewski, a w opiece nad uczniami pomagała pani Anna Borowska-Burska.

      Dzieci dowiedziały się na czym polega praca w schronisku oraz  adopcja psów, zobaczyły narzędzia, jakimi posługują się pracownicy podczas tzw. odławiania zwierząt. Po obejrzeniu obiektu wszyscy wyszli na zewnątrz, by zobaczyć wybieg dla psów oraz w końcu odwiedzić psy.

      Wizyta wywarła na uczniach klasy piątej niesamowite wrażenie. Kto wie, może niektórym ten dzień pomoże w podjęciu decyzji o adopcji psa, albo o pracy w charakterze wolontariusza…

      Wychowawca klasy 5a: Ewa Hinburg

     • Jestem już przedszkolakiem

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jestem już przedszkolakiem.

      Dzień 28 listopada 2018 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. W tym wydarzeniu brali udział rodzice 3 letnich "Biedroneczek” oraz pan Wicedyrektor mgr Marek Nachtygal.

      Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były, więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na przedszkolaka. Następnie pan Wicedyrektor mgr Marek Nachtygal  dokonał uroczystego pasowania każdego malucha. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, symbol grupy – znaczek Biedronkę oraz mały słodki upominek. Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, wychowawcy, pani pomocy nauczyciela i dzieciom zintegrować się. Było to również oficjalne zakończenie i ewaluacja programu adaptacyjnego i teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – „ Mamo, tato – jestem przedszkolakiem”!

      Anna Wołojewicz – wychowawca

      Monika Kunicka – pomoc nauczyciela

     • Walentynki 2019

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki 2019.

      I już za nami kolejny sympatyczny dzień - Dzień Zakochanych. Było głośno, radośnie i dużo, dużo pękających do miłości serduszek. Zakochani otrzymali anonimowe kartki z zapewnieniami o uczuciach. Kto chciał to mógł sprawdzić, jakie imię będzie miał/-ała przyszły wybranek/-ka serca. I najtrudniejsze wyzwanie - ci, którzy otrzymali na wejściu połówkę serduszka z liczbą musieli odnaleźć w tłumie drugą połówkę o identycznym numerze. Nieśmiałość zwyciężyła, ale kilka ciekawych par się ujawniło.

      Do zobaczenia na kolejnej, już wiosennej atrakcji - pierwszym dniu wiosny!

      Samorząd uczniowski SP 2 Nidzica

     • Dwójka we Wszystkich Kolorach Świata

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dwójka we Wszystkich Kolorach Świata.

      W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że mogą pomóc tym najbardziej potrzebującym i jednocześnie czerpać z tego radość? Odpowiedź jest oczywista! Wystarczy udział w ogólnopolskiej kampanii UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Jest to globalny projekt edukacyjny UNICEF wspierany przez Majkę Jeżowską, Ambasadora Dobrej Woli.

      Celem przedsięwzięcia jest: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leona, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli.Zgłaszając się do udziału w kampanii społeczność szkolna „Dwójki” wyraziła w ten sposób chęć propagowania wrażliwości  i idei niesienia pomocy potrzebującym.

      Kampania przebiegała etapowo. W oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF nauczyciele przybliżyli uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata. Uczniowie poznali problemy dzieci z krajów rozwijających się, dowiedzieli się o problemie dostępu do szczepień. Odbywając Podróż przez Kontynenty uczniowie podczas zajęć sami zdecydowali, z jakiego kraju będzie pochodziła ich laleczka, jak będzie miała na imię, jaki będzie jej kolor skóry oraz czy i jakie będzie miała hobby. Tymi informacjami uzupełnili „akt urodzenia” laleczki.

      W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, z pomocą swoich rodziców
      i dziadków przygotowały swoje charytatywne laleczki, które ubrały  i przyozdobiły w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Podczas przygotowań uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. 

      12 lutego w Szkole Podstawowej Nr 2 zorganizowano obchody „Dnia Wszystkich Kolorów Świata”.Podczas gali charytatywnej,  zaprezentowano niezwykle oryginalne, kolorowe laleczki pochodzące z Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej. Licytowane lalki znalazły swoich nabywców i nowe domy, w których będą mieszkać.Akcja była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, dłonie chętne do pomocy, uśmiech dla wszystkich i głowy pełne pomysłów.

      Dzieci przygotowały łącznie 25 lalek spośród których jury w składzie: Joanna Marcjanik, Mirosława Szczygielska, Beata Warecka, Piotr Kościjańczuk wyłoniło jedną. Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem,
      a ustalony po długich obradach werdykt jest wypadkową ocen poszczególnych jurorów. Zwycięska laleczka to Indianin o imieniu Tańcząca Chmura, którego pasją jest strzelanie z łuku. Twórcą zwycięskiej laleczki jest Oliwier Isko, uczeń klasy drugiej. Wybrana lalka weźmie udział w ogólnopolskim „Konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę”.

      Serdecznie dziękuję za zaangażowanie Uczniom i ich Rodzicom.

      Podziękowania składam Nauczycielom, w szczególności Pani Mirosławie Szczygielskiej i Panu Piotrowi Kościjańczukowi, za ogromne zaangażowanie w podjęte działania.

      Serdeczne podziękowania składam ks. Andrzejowi Midurze za wsparcie akcji UNICEF

      Opiekun Klubu Szkół UNICEF Joanna Marcjanik

     • Dwójka na Gali Szkoły Niepodległej w Warszawie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dwójka na Gali Szkoły Niepodległej w Warszawie.

      Konferencja historyczna i wystawa z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia obrad Sejmu Ustawodawczego były częścią Gali Szkoły Niepodległej, która miała miejsce 8 lutego 2019 r. w budynku Sejmu RP w Warszawie. Szkoła Niepodległej to konkurs dla szkół zorganizowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który objęło swoim patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej.

      W Gali wzięli udział m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć, Prezes IPN dr Jarosław Szarek, Przewodniczący ZHR prof. Grzegorz Nowik.

      Szkoła Podstawowa nr 2 w Nidzicy również zyskała miano Szkoły Niepodległej. Trzeba zaznaczyć, że wykonało wymagane zadania oraz zdobyło tak zaszczytny tytuł  215 szkół w Polsce na ponad 400 biorących udział w Konkursie. Od września 2017 roku do listopada 2018 roku  wykonaliśmy „wędrówkę” wyznaczoną szlakami: Trzech Świąt Rzeczypospolitej, Współtwórców Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości i Pierwszych Dni Wolności. 

      Wszystkim Nauczycielom i Uczniom biorącym udział w realizacji zadań konkursowych należą się gratulacje z osiągnięcia sukcesu, jak również podziękowania za włożony wysiłek i zaangażowanie.

      Koordynator konkursu Adam Gorzka