• Jasełka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jasełka.

      „Jak co roku o tej porze, święta się zbliżają.  Z tej okazji przedszkolaki przedstawienie dla Was mają”

      Dnia 19.12.2018r dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Nidzicy przedstawiły Jasełka Bożonarodzeniowe dla swoich rodziców i zaproszonych gości. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

      W tym szczególnym czasie nie zbrakło kolęd, pastorałek i tańca, które dodały magii zbliżającym się świętom. Pojawiły się także biblijne postacie związane z przyjściem Boga na świat. W postać Maryi i Józefa wcielili się rodzice naszych maluchów natomiast przedszkolaki odegrały role pasterzy, aniołów i króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence.

      Po występie głos zabrała Pani dyrektor Dorota Dorozińska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

                                                                                                                              Beata Ziomek i Ewa Rzepczyńska

     • Świetlicowe mikołajki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świetlicowe mikołajki.

      Święty Mikołaj

      Jedzie Święty Mikołaj,

      białą brodą świeci

      worek z prezentami

      ma dla grzecznych dzieci.

      Jedzie Święty Mikołaj

      z dalekiej północy

      od wioski do miasta

      pędzi w środku nocy.

     • Gwiazdeczko świeć, Kolędo leć

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gwiazdeczko świeć, Kolędo leć.

      Podczas Przeglądu Kolęd, który odbył się 6 grudnia 2018 r., zespół lokalny Świetlicowe Nutki zaprezentował „Pastorałkę od serca do ucha”, która bardzo spodobała się społeczności szkolnej. Uśmiechy, dobre słowo, gromkie brawa były dla małych artystów najcenniejszą nagrodą.

      Po występie świetliczaki spotkały się przy świątecznym stole i celebrowały udany występ.

     • Uczniowie „Dwójki” znają tradycje Bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach

     • 20 grudnia br., z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się okolicznościowa inscenizacja podczas której zaprezentowano zwyczaje, obrzędy i wierzenia Warmiaków i Mazurów. W ludowej tradycji okres Świąt Bożego Narodzenia rozciągał się od Wigilii do święta Trzech Króli.

      Na terenie Warmii i Mazur okres ten nazywany był Godami lub Godnymi Świętami. Zbliżanie się Świąt Godnych poprzedzał adwent, który trwał cztery tygodnie. W pierwszą niedzielę adwentu na Warmii i Mazurach robiono
      z choiny wianek z czerwonymi wstążkami i świeczką. Całość zawieszano w pokoju pod sufitem. W każdą następną niedzielę dodawano jedną świeczkę, aż było ich cztery. Wstążki zdobiące adwentowy wieniec miały różne kolory: w pierwszą niedzielę wstążki były czerwone, w drugą – żółte, w trzecią – srebrne, w czwartą – złote. W tym okresie na Mazurach gdzieniegdzie zaczynali chodzić przebierańcy – maszkary bądź chłopcy z gwiazdą. W niektórych wsiach zamiast z gwiazdą chodzono z „szemlem”, kozą, bocianem i babą z koszem na datki. Adwent kończył się odprawianą w Wigilię Jutrznią na Gody, podczas której śpiewano pieśni i przedstawiano inscenizację narodzin Chrystusa.

      Wigilia różniła się od tej którą znamy obecnie. Nie przestrzegano w tym dniu postu. Na wigilijnym stole można więc było znaleźć potrawy mięsne takie jak kiełbasa czy pieczona gęś. Nieznany był też zwyczaj dzielenia się opłatkiem czy ubierania choinki. W kącie izby stawiano snop siana lub wieszano zieloną jeglijkę. Zwyczaje dziś nam znane przywędrowały na Warmię i Mazury dopiero w XX wieku wraz z osadnikami z innych części kraju. Kiedy zwyczaj przybierania choinki wkradł się już w tradycję Mazurów,  ustawiali oni pod nią talerze wypełnione jabłkami, piernikami, orzechami czy cukierkami. Prezenty przynosił dzieciom, podobnie jak dzisiaj, Mikołaj. Nazywany był on jednak inaczej niż obecnie: na Mazurach był to Nikolus lub Pikolus a na Warmii Szemel.

      Podczas inscenizacji ukazano wygląd izby mazurskiej w okresie Godnych Świąt, choinki oraz adwentowego wieńca. Zaprezentowano warmińskie i mazurskie stroje regionalne oraz stroje przebierańców – kolędników, wśród których nie zabrakło chłopa z „szemlem” – wystruganym w drewnie koniem, baby z koszem na datki oraz „Gwiazdki” – chłopa w kożuchu wywróconym na lewą stronę, z kijem w ręce. Uczniowie odśpiewali przepiękne kolędy, a „Gwiazdka” egzaminował przestraszone dzieci. Najlepiej sprawujący się otrzymali podarki, a leniwi i niegrzeczni – rózgi.

      Celem tego rodzaju przedsięwzięć jest rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu, ugruntowanie poczucia tożsamości i otwartości na to, co odmienne oraz integracja międzypokoleniowa. Przedstawienie „Godne Święta” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nidzicy pod kierunkiem Joanny Marcjanik, Marcina Bąkowskiego,  Beaty Ziomek i Beaty Wareckiej. Młodzieży szkolnej towarzyszyła kapela ludowa „Berklejdy” w składzie: Zbigniew Miecznikowski – bębny, Marek Bieńkowski – kontrabas, Marcin Bąkowski – akordeon, śpiew. Scenografię zaprojektowały i wykonały Panie Anna Łukaszewska, Grażyna Zalewska i Laura Sienkiewicz.

      Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Pan Burmistrz Jacek Kosmala, który skierował słowa podziękowania za trud włożony w edukację młodzieży oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Na zakończenie wspólnie odśpiewano jedną z najpiękniejszych kolęd „Cicha noc” .

      W imieniu wszystkich proszę przyjąć płynące z serca życzenia pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech w Waszych domach zawsze gości pokój i miłość, a serdeczność i wzajemny szacunek pozwalają na przezwyciężanie codziennych trudności. Oby nadchodzący Nowy 2019 rok pozwolił na rozwijanie twórczej pasji oraz przyniósł wiele nowych sukcesów.

      Joanna Marcjanik

    • Uwaga! Ogłoszenie!
     • Uwaga! Ogłoszenie!

     • Dnia 7 Stycznia 2019 r. W godzinach 8:00 -14:35 W Naszej Szkole Zostanie Przeprowadzona Zbiórka Karmy Dla Zwierząt z Schroniska „Podaj Łapę” w Tatarach.

      Pomóżmy Zwierzętom Przetrwać Zimę.

      Wszystkich zainteresowanych zapraszam do udziału w akcji.

       

      Szymon Siemianowski Klasa 8A

     • Poligloci i Programiści – Przedszkolaki z Nidzicy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poligloci i Programiści – Przedszkolaki z Nidzicy.

      W bieżącym semestrze w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kajki w Nidzicy są realizowane zajęcia z języka angielskiego w ramach projektu „Poligloci i Programiści – Przedszkolaki z Nidzicy”. W zajęciach pod nazwą ‘nauczanie j. angielskiego przez sztukę i zabawę”  uczestniczą dzieci z grup trzy-, cztero- i pięciolatków. Zajęcia prowadzone są w różnorodnej formie, dzieci biorą aktywny udział w grach i zabawach językowych, wykonują prace plastyczne, uczą się nowych słówek poprzez piosenki i proste wierszyki.

     • iTeatr TVP w Dwójce

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii iTeatr TVP w Dwójce.

      14 grudnia uczniowie kl. 1 a i 2 a z okazji Mikołajek obejrzały długo wyczekiwany prezent z Teatru dla szkół. Tym razem był to muzyczny spektakl o jednym z najsłynniejszych bohaterów w masce - Zorro. Spektakl Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. Mali widzowie przenieśli  się do rozpalonego słońcem Meksyku, gdzie dręczeni przez okrutnego Gubernatora mieszkańcy czekali na swojego bohatera, który odmieni ich los.

      Pełnowymiarowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy i scenografia inspirowane meksykańską sztuką ludową złożyły się na doskonały spektakl będący najbardziej wyczekiwaną premierą teatru familijnego w regionie. W spektaklu oprócz znakomitych popisów fechtunku, porywającej meksykańskiej muzyki, pojawiły się również plastyczne cytaty z malarstwa wybitnego meksykańskiego artysty.
      Wyjątkowa była również oprawa muzyczna spektaklu, przygotowana przez jeden z najoryginalniejszych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej – Tercet Egzotyczny. Cieszymy się, że dzięki autorskiemu projektowi iTeatr dla szkół, który realizuje Telewizja Polska S.A. mamy szansę na regularny kontakt ze sztuką teatralną.

      Nauczyciele: Dorota Kosińska, Katarzyna Florek, Natalia Dreger i Anna Łukaszewska

     • Szkolny konkurs na Ozdobę Bożonarodzeniową

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolny konkurs na Ozdobę Bożonarodzeniową.

      W szkolnym konkursie na  Ozdobę Bożonarodzeniową wzięło udział 20 oddziałów ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie Ozdoby Świątecznej w dowolnej formie i dowolną techniką, a następnie prace należało zawiesić na ternie szkoły. Przy nagradzaniu i ocenie prac brane były pod uwagę oryginalność, pomysłowość i estetyka wykonania. Jury w składzie p.Dorota Gadomska, p.Aneta Urbanowska i p.Ewa Kujawska postanowiło nagrodzić następujących uczestników:

      I miejsce – wych. Mirosława Kaszubska    kl. 5 c                                                                                 

      II miejsce – wych. Mirosława Szczygielska  kl. III a GM

      III miejsce –  wych. Ewa Mariańska grupa 0 c

      Zostały przyznane również dwa  wyróżnienia.

      wych. Anna Wołojewicz grupa 3 latków

      wych. Jolanta Borucka grupa 0 b.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i ciekawe pomysły!!!

      Organizatorzy:

      Anna Łukaszewska

      Dorota Kosińska

      Natalia Dreger

     • Zabawy z Mikołajem w naszym przedszkolu

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zabawy z Mikołajem w naszym przedszkolu.

      7 grudnia 2018 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego spędzały wesoło czas na wspólnej zabawie integracyjno - sportowej z Mikołajem. Dla maluchów przygotowano wiele ciekawych konkursów. Były też pląsy i tańce z inscenizacją ruchową przy muzyce. Nie zabrakło także drobnych upominków dla każdego przedszkolaka.

      Zabawa Mikołajkowa zakończyła się wspólnymi zdjęciami przy choince.

     • Po raz drugi już z rzędu zdobyliśmy certyfikat Zielonej Flagi

     • "Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15 000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Tytuł Zielonej Flagi otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie  tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży.

      W ramach zdobywania certyfikatu Zielonej Flagi uczniowie z nauczycielami i rodzicami zajmowali się tematami odpadów i żywienia.

      Bardzo ważne jest promowanie zdrowego odżywiania i odpowiedzialna konsumpcja. Najlepszym rozwiązaniem jest robienie zakupów w lokalnych sklepach blisko miejsca zamieszkania jednocześnie ograniczając ilość spalin samochodowych w powietrzu w momencie kiedy nie korzystamy z transportu lecz udajemy się pieszo lub rowerem po zakupy.

      Działania były realizowane metoda projektu na zajęciach edukacyjnych ( przyroda, geografia, biologia, chemia, język niemiecki, język angielski, zajęcia z wychowawcą, zajęcia na świetlicy).  Obchodzone było Święto Zdrowia propagujące zdrowy styl życia poprzez: organizację i czynny udział w Gminnych Dniach Sportu, corocznym Biegu Papieskim, działalność w szkolnym kole Polskiego Czerwonego Krzyża, organizację Tygodnia Witaminowego i Dnia Wody, obchody Dnia Marchewki w przedszkolu.

      Zostało przeprowadzonych wiele konkursów plastycznych dotyczących zdrowego odżywiania, odbyły się praktyczne lekcje, w czasie których młodzież przygotowywała sałatki, kanapki, zdrowe przekąski, koktajle, smothies. Uczniowie projektowali ulotki, plakaty, naklejki, pojemniki na odpady, wiatraki, zakładali ogródki w klasach, opiekowali się ogródkiem szkolnym.

      Koordynatorem działań na terenie szkoły była  - pani Katarzyna Piotrkowska, wspierana przez wielu nauczycieli m.in. p. Dorotę Kosińską, p. Joannę Bąkowską, p. Piotra Kościjańczuka,  p. Iwonę Bober, p. Ewę Hinburg, p. Mariolę Maculewicz- Podolską, p. Annę Wołojewicz i p. Beatę Warecką.

     • X Mikołajkowe Zabawy Integracyjno – Sportowe

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii X Mikołajkowe Zabawy Integracyjno – Sportowe.

      „Z Mikołajem jest bezpiecznie, zimą, latem, wiecznie…”

      7 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 2, już po raz kolejny zorganizowanie zostały zabawy Mikołajkowe. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie klas I-IV. Na dzieci czekało mnóstwo wyzwań. Wszyscy aktywnie przystąpili do działania. Święty Mikołaj z pomocą Elfów przeprowadził quiz wiedzy dotyczący znajomości tradycji mikołajkowych w różnych krajach. Zabawa dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych emocji.

          Najwięcej pracy miały zespoły klasowe, powierzono im następujące zadania:

      • Kolorowanie szablonu choinki i własnoręczne wykonanie dekoracji, którymi ozdabiano drzewka,
      • Wspólne pakowanie prezentów,
      • Wykonanie „najdłuższego” łańcucha świątecznego.

          Prace wykonywane były z ogromnym zaangażowaniem i starannością. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, kreatywnością i oryginalnością.

          Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała p. Katarzyna Florek – koordynator.  Zabawa przebiegła w wyjątkowo przyjemnej atmosferze. Każda klasa otrzymała drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień pozostanie
      w waszej pamięci na długo.

       

                                                                                                                                     Natalia Dreger

     • Posesja Dwójki zakwitła kolorami…

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Posesja Dwójki zakwitła kolorami….

      Wiosną na uczniów naszej szkoły będą czekały zamontowane już w ubiegłym tygodniu urządzenia, w większości przeznaczone do ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz korelacji polisensorycznej. Wzbogacą ofertę edukacyjno-wychowawczą placówki. Staną się także bardzo dużym wsparciem w rozwijaniu zdolności dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi i nie tylko. Również miłośnicy szachów i warcabów znajdą tam coś dla siebie. Piotr Kościjańczuk

     • Świąteczny kiermasz VII b

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świąteczny kiermasz VII b.

      Nasz tegoroczny kiermasz świąteczny zakończył się sukcesem! Jego efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki naszemu wysiłkowi oraz pani Romany Abramczyk – Altmajer schronisko „Podaj Łapę” w Tatarach zostało zasilone 22 kilogramami karmy dla psów. Dziękujemy w imieniu naszych czworonożnych pupilów za Wasze wsparcie i serce. Klasa VII B

     • Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczeństwo jest najważniejsze!.

      Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

      W dniu 4 grudnia 2018 roku  w Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy został rozstrzygnięty szkolny  konkurs plastyczny pod hasłem ,,Z Mikołajem jest bezpiecznie: zimą, latem, wiecznie…” Jest to cykliczna akcja, która ma formę konkursu plastycznego. Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 2 w Nidzicy, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy, Parafia Miłosierdzia Bożego w Nidzicy oraz Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy.

      Został on przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych:

      Oddział Przedszkolny oraz klasy ,,0”, Edukacja Wczesnoszkolna – kl. I - III, Szkoła Podstawowa  – kl. IV - VIII, Gimnazjum – kl. 3.

       Zakres tematyczny prac w poszczególnych kategoriach wiekowych obejmował:

      - Oddział Przedszkolny oraz klasy ,,0”

      ,,Bezpieczna zimowa zabawa, to zawsze fajna sprawa” makieta.

       Konkurs rodzinny.

      - Edukacja Wczesnoszkolna – kl. I - III

      ,,Kodeks bezpiecznych zachowań w czasie zabaw zimowych” – format prac A5 (zeszyt, książeczka itd.).

      Konkurs rodzinny.

      - Szkoła Podstawowa – kl. IV - VIII

      ,,Zaprojektuj i wykonaj ozdobny odblask” – forma pracy dowolna.

      - Gimnazjum – kl.3

       „Odblasków blask, ochroni was!” – plakat.    

       Głównym celem konkursu jest:

      - wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas                                 

         zabaw zimowych,

      - kształtowanie nawyku wybierania bezpiecznych miejsc do zabaw zimowych,

      - kształtowanie nawyku noszenia elementów odblaskowych w warunkach                                         

        ograniczonej widoczności,

      - wzmacnianie więzi rodzinnych,

      - rozwijanie inwencji twórczej uczniów przez poszukiwanie różnorodnych                                             

        rozwiązań plastycznych,

      - rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.

      Podczas oceniania prac jury wzięło pod uwagę następujące kryteria:

      zgodność pracy z tematem, oryginalność, pomysłowość oraz estetykę wykonania.

      Komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły mgr Dorota Dorozińska, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji asp. szt. Izabela Demska oraz pedagog szkolny mgr Jolanta Wiśniewska po obejrzeniu prac plastycznych wyłoniła laureatów konkursów, którzy wykonali najciekawsze prace.

      Wśród nich w poszczególnych kategoriach wiekowych uplasowali się:

      Oddział Przedszkolny oraz klasy ,,0”

      I miejsce – Stanisław Siedlikowski, 5-latki

      II miejsce – Igor Romanek, grupa ,,0”

      Edukacja Wczesnoszkolna – kl. I - III

      I miejsce – Aleksandra Dudek, kl. I,,a”

      II miejsce – Klaudia Telicka, kl. I,,a”

      Szkoła Podstawowa – kl. IV - VIII

      I miejsce – Michał Łamejko, kl. IV,,d”

      II miejsce  – Przemysław Libudzki, kl. VI,,a”

      III miejsce – Julian Piotrkowski, kl. IV,,b”

      Gimnazjum – kl. 3

      I miejsce – Lena Piotrkowska, kl. 3,,b”

      II miejsce  – Alicja Borkowska, kl. 3,,b”

      III miejsce – Oliwia Orzoł, kl.3,,b”

      Komisja postanowiła również przyznać wyróżnienia w konkursie:

      Oddział Przedszkolny oraz klasy ,,0”

      Maja Kuźbik, grupa ,,0” C

      Szkoła Podstawowa – kl. IV - VIII

      Maja Dawid, kl. VI,,c”

      Karolina Kownacka, kl. VI,,c”

      Gimnazjum – kl. 3

      Aleksandra Łamejko, kl. 3,,b”

      Autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy podczas X Mikołajkowych Zabaw Integracyjno – Sportowych, które odbyły się w Hali Widowiskowo – Sportowej w Nidzicy w dniu 7 grudnia 2018 roku.

      Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu i życzymy kolejnych sukcesów.

       

                                                                                                                        Koordynator konkursu

                                                                                                                        mgr Małgorzata Rydzewska

     • Podsumowanie tegorocznej edycji EDD na Warmii i Mazurach

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podsumowanie tegorocznej edycji EDD na Warmii i Mazurach.

      14 grudnia 2018 r. w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej – Biedrawiny w Olsztynie  podsumowano tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Uroczystość, podczas której m.in. wyróżniono organizatorów wydarzeń tegorocznej edycji EDD, zorganizowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które w osobie dyrektora Szymona Dreja koordynuje to przedsięwzięcie w regionie.

      Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w ramach realizacji rządowego programu wieloletniego pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021 koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      W podziękowaniu za udział w 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, marszałek Sylwia Jaskulska wręczyła uczestnikom spotkania dyplomy uznania i drobne upominki. Za podejmowanie inicjatyw promujących dziedzictwo kulturowe naszego regionu podziękowania otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy. Od sześciu lat podejmowane przez szkołę działania cieszą się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym.

      Joanna Marcjanik