• „Dwójka” we Wszystkich Kolorach Świata
        • „Dwójka” we Wszystkich Kolorach Świata

        • 14.02.2019 11:27
        • W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że mogą pomóc tym najbardziej potrzebującym i jednocześnie czerpać z tego radość? Odpowiedź jest oczywista! Wystarczy udział w ogólnopolskiej kampanii UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Jest to globalny projekt edukacyjny UNICEF wspierany przez Majkę Jeżowską, Ambasadora Dobrej Woli. 
        • Celem przedsięwzięcia jest: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leona, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli.Zgłaszając się do udziału w kampanii społeczność szkolna „Dwójki” wyraziła w ten sposób chęć propagowania wrażliwości  i idei niesienia pomocy potrzebującym. 
          Kampania przebiegała etapowo. W oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF nauczyciele przybliżyli uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata. Uczniowie poznali problemy dzieci z krajów rozwijających się, dowiedzieli się o problemie dostępu do szczepień. Odbywając Podróż przez Kontynenty uczniowie podczas zajęć sami zdecydowali, z jakiego kraju będzie pochodziła ich laleczka, jak będzie miała na imię, jaki będzie jej kolor skóry oraz czy i jakie będzie miała hobby. Tymi informacjami uzupełnili „akt urodzenia” laleczki.
          W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, z pomocą swoich rodziców 
          i dziadków przygotowały swoje charytatywne laleczki, które ubrały  i przyozdobiły w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Podczas przygotowań uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością.  
          12 lutego w Szkole Podstawowej Nr 2 zorganizowano obchody „Dnia Wszystkich Kolorów Świata”.Podczas gali charytatywnej,  zaprezentowano niezwykle oryginalne, kolorowe laleczki pochodzące z Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej. Licytowane lalki znalazły swoich nabywców i nowe domy, w których będą mieszkać.Akcja była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, dłonie chętne do pomocy, uśmiech dla wszystkich i głowy pełne pomysłów. 
          Dzieci przygotowały łącznie 25 lalek spośród których jury w składzie: Joanna Marcjanik, Mirosława Szczygielska, Beata Warecka, Piotr Kościjańczuk wyłoniło jedną. Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem, 
          a ustalony po długich obradach werdykt jest wypadkową ocen poszczególnych jurorów. Zwycięska laleczka to Indianin o imieniu Tańcząca Chmura, którego pasją jest strzelanie z łuku. Twórcą zwycięskiej laleczki jest Oliwier Isko, uczeń klasy drugiej. Wybrana lalka weźmie udział w ogólnopolskim „Konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę”. 

          Serdecznie dziękuję za zaangażowanie Uczniom i ich Rodzicom. 
          Podziękowania składam Nauczycielom, w szczególności Pani Mirosławie Szczygielskiej i Panu Piotrowi Kościjańczukowi, za ogromne zaangażowanie w podjęte działania.
          Serdeczne podziękowania składam ks. Andrzejowi Midurze za wsparcie akcji UNICEF 

          Opiekun Klubu Szkół UNICEF Joanna Marcjanik

          ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ... KLIKNIJ TUTAJ!
           

        • Wróć do listy artykułów