• Młodzież Dwójki pamięta o Żołnierzach Wyklętych

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzież Dwójki pamięta o Żołnierzach Wyklętych.

            Uczniowie klasy VII a z naszej szkoły uczestniczyli 1 marca 2019 r. w uroczystym otwarciu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele najwyższych władz Rzeczpospolitej w osobach: premiera rządu, Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego na czele.

            Wśród gości kombatanci – bohaterowie tamtych czasów, członkowie ich rodzin, mieszkańcy miasta i młodzież.

            Nas, niestety spotkał pech. W związku z bardzo dużą ilością publiczności swoje wejście do muzeum chcieliśmy przesunąć na czas po posiłku. Awaria busa, na szczęście w porę zlikwidowana, uniemożliwiła nam powrót do muzeum. Cóż było czynić? Zadecydowaliśmy o powrocie do domu. Zawiedzeni, postanowiliśmy, że jeszcze w tym roku szkolnym wrócimy do Ostrołęki i nadrobimy stracone wrażenia.

            P.K.

          • Rozstrzygnięcie konkursów "Promieniowanie ojcostwa"

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozstrzygnięcie konkursów Promieniowanie ojcostwa.

            28.02.2019 r. zostały rozstrzygnięte szkolne konkursy inspirowane obchodami Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Konkursy objął patronatem Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy – Ksiądz Andrzej Midura.

            Rodzinny konkurs plastyczny rozstrzygnęło jury w składzie:

            Ks. Andrzej Midura

            p. Grażyna Zalewska

            p. Laura Sienkiewicz

            Nagrodzono następujące osoby:

            I m. Oliwia Jaszczerska klasa II b

            II m. Tymoteusz Modelski klasa II b

            III m. Szymon Sarbiewski klasa I b

            Wyróżnieni zostali:

            Wojciech Jaroszewski klasa III a

            Dominik Jaworski klasa I a

            Anna Wasiłowska klasa II b.

            W pracach plastycznych pomagały dzieciom ich mamy.

            Konkurs literacki rozstrzygnęli:

            p. Teresa Żelazna

            p. Grażyna Bieniek

            P. Grażyna Zalewska

            Nagrodzeni uczniowie:

            I m. Anna Pena klasa VI b - Ania_1.pdf, Ania_2.pdf

            II m. Martyna Danelczyk klasa VII a - Martyna_1.pdfMartyna_2.pdf

            III m. Aleksandra Osińska klasa V c - Ola_1.pdfOla_2.pdf

            Wyróżniona została praca Emilii Bandurskiej z klasy VII a - Emilia_1.pdfEmilia_2.pdf​​​​​​​

            Wszyscy zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dodatkową nagrodą w konkursie literackim będzie wysłanie listów do Papieża Franciszka.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

            Organizator konkursu, Aleksandra Gąska - Bruździak

          • Rozstrzygnięcie konkursu "Patriotyczna ozdoba choinkowa"

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozstrzygnięcie konkursu Patriotyczna ozdoba choinkowa.

            W grudniu odbył się szkolny konkurs na „Patriotyczną ozdobę choinkową”, w którym wzięło udział 18 uczniów z klas I – III naszej szkoły. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby choinkowej w barwach narodowych. Przy nagradzaniu brane były pod uwagę oryginalność, pomysłowość, zgodność z tematem i estetyka wykonania. Komisja konkursowa w składzie p. Grażyna Zalewska, p. Teresa Żelazna oraz p. Dorota Kosińska postanowiła nagrodzić:

            I m. Angelika Kordowska klasa II b

            II m. Nikodem Modelski klasa II b

            III m. Maja Galicka klasa II a

            Wyróżnieni zostali:

            Zuzanna Kuczyńska klasa II a

            Wiktor Kobyliński klasa II b

            Oliwier Isko klasa II a

            Julia Duchna klasa II a

            Natalia Rzeźnik klasa II a.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

            Organizatorzy konkursu: Natalia Derger, Aleksandra Gąska - Bruździak

          • Młodzież Dwójki Tropem Wilczym

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzież Dwójki tropem wilczym.

            Od chwili ustanowienia w 2011 roku przez Sejm RP 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wiedza o podziemiu antykomunistycznym staje się coraz bardziej powszechna. Największą grupę zainteresowanych stanowi dziś młode pokolenie, które w całym kraju włącza się w inicjatywy związane z tą rocznicą. Jednym z przykładów tej tendencji jest organizowany corocznie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            3 marca 2019 r. w Zimnej Wodzie odbyła się siódma edycja tego największego biegu pamięci w Polsce. Młodzież Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nidzicy dumnie stanęła na linii startu biegu na dystansie 1963 m, co jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko hołd oddany żołnierzom walczącym w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, ale również edukacja młodego pokolenia. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu, trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i Historią”. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali z rąk Samorządowców powiatowych i gminnych pamiątkowy medal.

            J.M.

          • Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych.

            Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy – tak pisał o Żołnierzach Wyklętych Zbigniew Herbert. Słowami wielkiego poety uczniowie nidzickiej „Dwójki” rozpoczęli obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miały one na celu przybliżenie młodemu pokoleniu wiedzy o bohaterach antykomunistycznego podziemia. Podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Marcjanik, nauczyciela historii uczniowie poznali genezę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Nowe święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, przywraca do panteonu bohaterów narodowych tragicznych obrońców polskiej niepodległości. Przyjęta 3 lutego 2011 ustawa głosi: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W czasie spotkania przedstawiono działalność konspiracyjną Niezłomnych - tworzenie tajnych, podziemnych organizacji, których celem był opór przeciw okupantom, obrona ludności cywilnej przed okrucieństwem Niemców i Rosjan oraz przygotowywanie się do walki, która miała przynieść upragnioną wolność. Jednocześnie zwrócono uwagę, że wielu z nich podejmując walkę o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym, zapłaciło za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę życia. Dokumentalne zdjęcia, ukazane w multimedialnej prezentacji, przywołały tragiczny los wielu Niezłomnych. Zaprezentowano sylwetki polskich bohaterów niepodległościowego podziemia.  Szczególną uwagę poświęcono Eugeniuszowi Werensowi pseudonim „Pik”, nastoletniej Danucie Siedzikównie „Ince”, Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” oraz Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi pseudonim „Rój”. Następnie uczniowie wykonali piękne prace przedstawiające portrety Niezłomnych. Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie spektaklu Teatru Telewizji - Pseudonim "Anoda". Fabularyzowany dokument Sceny Faktu przedstawia historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, pseudonim „Anoda” legendarnego żołnierza batalionu „Zośka”, bohatera „Kamieni na szaniec”. Po wojnie podjął studia na Politechnice Warszawskiej. Aresztowany w Wigilię 1948 roku przez komunistyczną bezpiekę na podstawie sfałszowanych oskarżeń, został poddany brutalnemu śledztwu.
            7 stycznia 1949 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Tragiczna historia Jana Rodowicza „Anody” reprezentuje losy całego pokolenia młodych żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy byli po wojnie dotkliwie represjonowani w ramach planowej akcji wyniszczania ideowo nastawionych środowisk niepodległościowych. Celem warsztatów, oprócz edukacyjnego, było podkreślenie szacunku do postaw patriotycznych ludzi, którzy walczyli o suwerenną ojczyznę, jak również zwrócenie uwagi młodzieży na złożoność zjawisk społecznych i politycznych w powojennej Polsce.

            J.M.