• FOLKLORICA – PROJECT ACTIVITIES November 2019-January 2020 2 local activities for the 2nd issue of the magazine

• 16.02.2020 00:33
      • Praca nad projektami zapewnia wszystkim członkom, uczniom, ich rodzinom i nauczycielom dużo zabawy. Drugi etap projektu, „Piosenki i tańce”, był bardzo pracowity dla polskiej ekipy.

Rozpoczęliśmy naszą pracę od nauki tradycyjnych tańców. Po krótkim przeglądzie tradycyjnych tańców lokalnych i narodowych poznaliśmy kroki i nauczyliśmy się ich tańczyć. W rezultacie nagraliśmy krótki film, aby pokazać innym efekt naszych starań. Na początku widok naszych chętnych nauczycieli bawiących się i zachęcających młodych tancerzy sprawiał, że czuli się oni nieco zawstydzeni, ale po pewnym czasie uczniowie połknęli bakcyla i podążali za nastrojem nauczycieli.

Kolejnym zadaniem, które pomogło nam wrócić do korzeni, było poszukiwanie piosenki ludowej dla naszych projektowych partnerów. Z różnych sugestii zdecydowaliśmy się na „Hej z góry z góry jadą Mazury” jako piosenkę do nauki przez pozostałe zespoły projektowe z innych krajów. Najlepszą częścią tego zadania, z dużą ilością śmiechu, była próba zaśpiewania piosenek naszych partnerów w ich ojczystych językach bazując na  fonetycznych zapisach tekstów, które okazały się dla nas być prawdziwymi łamańcami językowymi. Zwycięzką piosenką podczas konkursu w naszej szkole został utwór naszych litewskich przyjaciół „Žemyn upe” i to właśnie ją zaśpiewamy podczas międzynarodowego konkursu.

Na tym nie koniec. Nasza ciężka praca była kontynuowana. Po piosenkach i tańcach przyszedł czas na instrumenty muzyczne. Zaprojektowanie i wykonanie instrumentów z dostępnych materiałów odpadowych okazało się dla nas prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście z pomocą członków rodzin udało nam się wykonać to zadanie i stworzyliśmy instrumenty, które były powszechnie używane w przeszłości.

Working on project activities give all the members, both students, together with their families, and teachers a lot of fun. The second stage of the project  which was ‘Songs and Dances’ would be very busy for the Polish team.

We started our work learning traditional dances. After a short research on traditional local and national dances we got to know the steps and learnt how to dance them. As a result we  recorded a short video to show the effect of our effort to the others. At the beginning  looking at our eager teachers having so much fun trying to engage and encourage the young dancers made them feel a bit ashamed but after a while the students got the hang of it and followed the teachers’ mood.

Another task which helped us come back to our roots was  looking for a folk song for our project partners to learn. From various suggestions we decided on “Hej z góry z góry jadą Mazury” as the song to be learnt by our project teams. The best part of this task with a lot of laughter was trying to sing our partners’ songs in their native languages basing on the phonetic transcription of the lyrics which appeared to be real tongue twisters for us. The winner of the song contest in our school was the one of our Lithuanian friends “Žemyn upe” and this is the song we are going to sing during the international contest.

Our hard work continued. After songs and dances the time for musical instruments came. It was a real challenge for us to design and make musical instruments out of available waste materials. Fortunately with the help of relatives  we managed to fulfil the task and created instruments which were commonly used in the past.